in , ,

H&M, HM nasıl okunur?

H&M, HM nasıl okunur?

Ülkemize farklı ülkelerden markaların satışa girmesiyle bazı mağazaların telaffuzu merak konusu oldu. Örneğin pull&bear, h&m, bershka gibi markaların nasıl okunacağı herkes tarafından bilinmiyor ya da doğru telaffuz edilmiyor.

H&M hangi ülkenin firmasıdır?

H & M Hennes & Mauritz kısa adı H&M olan İsveçli  bir uluslararası perakende giyim firmasıdır.

Kadın, erkek ve çocuğa kaliteli giyim sunar. Ülkemizde de yıllardır bulunan bu markanın okunuşuysa karıştırılabilir, bu nedenle gerçek okunuşu merak konusudur.

 

Farklı ülkelerde H&M nasıl okunur?

 

H&M’in kurulduğu ülke  İsviçre’de H&M’in okunuşu “hoem” dir.

Almanya’da “ha und em” diye hitap edilir.

Ülkemizdeyse H&M’nin okunuşu ingilizce okunuşuna göredir.

Türkçe olarak düşünüldüğünde “ he ve me “ olarak okunduğu düşünülebilir. Fakat bu markayı ingilizce olarak okumak gerekir.

H ingilizcede “eyç” , & (and) “en”, ve m de “em” olarak okunur. Bu durumda H&M “eyç en em” şeklinde hitap edilmesi en doğrusudur.

 

Peki H&M firmasının adını “he ve me” ya da “he me” olarak okumak yanlış mıdır?

Ülkemize uyarlandığında böyle okunduğu için tam olarak yanlıştır denilemez. Fakat dünya genelinde çoğunlukla “eyç en em” olarak okunduğu, telaffuz edildiği için ortak bir anlaşılma nedeniyle “eyç en em” olarak okumak en doğrusu olacaktır.

Yine de Türkiye’de “he me” ya da “he ve me” diyerek okuyabilirsiniz. Okuyuş tarzınız size bağlıdır. Yine de yurt dışına çıktığınızda “eyç en em” olarak okumalısınız.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments