in

İlk yoğurt nasıl yapılmış nasıl mayalanmış

Hepimizin çok severek tükettiği ve en faydalı besinler arasında yer alan yoğurt için aslında çok merak edilen bir şey var. Buda ilk yoğurt nasıl yapılmış? Eğer yoğurdu mayalamak için önceki yoğurttan bir kaşım maya almak gerekiyorsa, ilk yoğurdu yapanlar bunu nasıl başarmış? Düşünüldüğünde bir kısır döngü olan bu konu hakkında daha önce yapılan birçok araştırma var. İşte bu araştırmalardan çıkan sonuçlara göre ilk yoğurt nasıl yapılmış?

ilk yoğurt nasıl yapılmış konusunda karşımıza çıkan ve elle tutulur olan en önemli yanıt atalarımızın ilk yoğurdu karınca yumurtası ile mayalamış olduklarıdır. Aslında doğal maya olarak tespit edilen karınca yumurtası, normal toprak ve karınca yuvası çıkışındaki toprak inceleniyor. Ve bunların, içerisinde yer alan doğal mikroorganizmalar ve bazı kimyasallar sayesinde sütü fermente etme özelliğine sahip olduğu biliniyor. Böylelikle ilk sütün bu tür bir doğal maya ile fermente edilerek mayalandığı düşünülüyor.

Eğer yoğurt mayalayacağınız zaman evde maya olarak kullanacağınız bir kaşık yoğurt yoksa ve ilk yoğurt nasıl yapılmış biliyorsanız, bu ilk mayalanma yollarını deneyebilirsiniz. Ya da bunu gerçekten merak ediyorsanız doğal mayalarla nasıl yoğurt mayalandığını görebilirsiniz. Bu konuda yapılan birkaç deneme de doğal maya ile elde edilen yoğurdun muhteşem bir lezzette olduğu söyleniyor.

İlk yoğurdu kim yapmış

İlk yoğurt nasıl yapılmış sorusuna almış olduğumuz tatmin edici sevaplardan sonra aklımıza gelen bir diğer soru da şu oluyor? Peki, ilk yoğurdu kim yapmış? Ülkemizin yoğurt konusunda ne kadar ileride olduğu biliniyor. Hem yoğurt yapmak hem de tüketmek konusunda birçok ülkeden daha farklı bir konumdayız. Yoğurdu bu kadar çok seviyor olmamızın nedeni ise yoğurdu ilk olarak bizim atalarımızın mayalamış olması olabilir mi? Evet, en ünlü bilimsel yayınlarında söylediği gibi yoğurt için birçok farklı öykü anlatılsa da, bunun Türklerden kaynaklanmış olduğu düşünülüyor.

Ancak burada yoğurdun tarihini merak edenler için önemli bir bilgi daha vermek gerekiyor. Her ne kadar ilk yoğurt nasıl yapılmış ve ilk kim bulmuş sorularına bizim topraklarımızla cevap versek te bir noktada geç kalıyoruz. Çünkü yoğurdun patentini ilk olarak Bulgarlar almış.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments