in

Instagram Verilerini Silme – Veriler Nasıl Silinir?

İnstagram, kullanıcıların uygulama içinde yaptıkları aramaları, izledikleri videoları, görüntüledikleri fotoğrafları, kullanıcı adlarını ve şifrelerini veri olarak kaydeder. Veri kaydı ile kullanıcılar daha önce gördükleri her şeye kolayca erişebilirler. Ancak, bu eylem önbelleğin dolmasına neden olur. Bu  teknik sorunlar doğurur. Instagram verilerini silme bu sorunlar ortadan kalkar. İnstagram veri yöntemi adımları şu şekilde ilerlemek gerekir. Tüm uygulamalarda olduğu gibi, İnstagram uygulamasının da hızlı ve verimli çalışması için önbelleğe alınması gerekir. İnstagram’da veri depolama alanı çok dolduğunda, kullanılan cihazlarda yavaş çalışma, takılma, donma gibi bazı teknik sorunlar oluşacaktır. Birçok İnstagram kullanıcısı, tam önbelleğin neden olduğu teknik sorunların nasıl çözüleceğini merak ediyor. İnstagram uygulamasındaki bu teknik sorunları verileri temizleyerek kolayca çözebilirsiniz.

İçerik Tablosu

 İnstagram’daki Verileri Neden Silmelisiniz?

İnstagram uygulamasında verileri temizleme işlemine önbellek temizleme denir. Zaman zaman donma, yavaş çalışma ve çökme gibi sorunları ortadan kaldırmak için önbellek temizliği yapılır. Önbellek dolduğunda, akıllı telefonlar, tabletler ve benzeri cihazlar başta olmak üzere tüm cihazlarda teknik arızalar meydana gelir. Instagram verilerini silme  İnstagram önbelleğini temizleyerek cihazlar daha hızlı çalışabilir. Bu işlemden sonra cihazın önbelleğinde saklanan video, fotoğraf gibi tüm veriler silinecektir.

Instagram Hesabınızı Silmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

İnstagram kapatma, kalıcı hesap silme olarak da bilinir. Instagram verilerini silme. İnstagram’ı hayatından tamamen  çıkarmak isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. İnstagram hesap kapatma bağlantısını kullanarak hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz. İnstagram’ı kaldırmak için bazı adımları izlemeniz gerekir. İnstagram hesabınızı kalıcı olarak silmeden önce yapmanız gereken birkaç adım var. Daha önce paylaşılan fotoğrafları ve videoları bilgisayarınıza indirebilir ve yedekleyebilirsiniz.

Takip ettiğiniz kişilerin ekran görüntülerini de alabilirsiniz. Paylaşılan hikâyeleri doğrudan bilgisayarınıza veya telefonunuza kaydetmek için İnstagram uygulamasını kullanabilirsiniz. Bir süre sonra İnstagram hesabınızı yeniden etkinleştirmek isterseniz, 30 gün içinde. Bu süre zarfında silinen İnstagram hesabını aynı kullanıcı adı ve şifre ile tekrar aktif edebilirsiniz. 30 gün  sonra  aynı hesaba giriş yapamazsınız.

Farklı bir kullanıcı adı kullanarak İnstagram hesabınızı yeniden etkinleştirebilirsiniz. Kapatılan İnstagram hesabınız için kullandığınız e-posta adresini de yeni bir hesaba kaydolurken kullanabilirsiniz. Hesabınızı silmek, İnstagram’ı silmenin kalıcı yollarından biridir.

İnstagram Verileri Nasıl Silinir?

Telefon hafızası bir süre sonra doluyor ve kullanılan uygulamalarda bazı sorunlar oluşuyor. Donma, çökme gibi sorunları ortadan kaldırmak için düzenli olarak veri temizliği yapılmalıdır. İnstagram verilerini silme, Android ve iOS işletim sistemine sahip cihazlarda veri temizliği farklı şekillerde yapılmaktadır.

Android cihazlarda İnstagram verilerini temizleme adımları şu şekildedir; Telefonunuzda ilk olarak “ayarlar” bölümüne tıklayın ve “uygulamalar” bölümüne girin. Uygulamalar bölümünde İnstagram’ı bulun ve tıklayın. Uygulamayı açtıktan sonra “depolama” bölümüne dokunun. Bir “önbelleği temizle” düğmesi görünecektir. Bu düğmeye tıklayın. Bu işlem sayesinde, tüm uygulama önbellek verileri temizlenecektir. Depolama bölümündeki “verileri temizle” butonuna tıklarsanız tüm uygulama verileri silinecek ve İnstagram indirdiğiniz ilk sayfa olacaktır. iOS cihazlarda İnstagram verilerini silme Android cihazlarda olduğu kadar kolay değil. iOS cihazlarda önbellek veya verileri temizle seçeneği yoktur.

Bunu yapmak için, cihazın önce bilgisayara bağlı olması gerekir. Bilgisayara  iTunes aracılığıyla bağlanan aygıtın ayarlarını girin. Giriş yaptıktan sonra önbellek temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise İnstagram uygulamasını telefonunuzdan tamamen kaldırıp tekrar indirmektir. Bu şekilde telefonunuzda daha fazla bellek alanı boşaltırsınız.

Instagram Verileri Ne Zaman Silinir?

İnstagram’ın en popüler özelliklerinden biri, beğenilen gönderileri ve videoları kaydetmenize izin vermesidir. Ancak kullanıcılar ara sıra kaydettikleri gönderileri  silmek isteyebilir ve İnstagram’da kaydedilen gönderiler için toplu silme özelliği araştırabilir. İnstagram verilerini silme  kaydedilen videolar, sık kullanıldığında çok fazla veri depolama sorunu yaşar. Ancak kaydedilen video ve gönderileri silme yöntemleri ile bu tür sorunlara son vermek mümkün.

İnstagram’ın önbelleği temizlendiğinde veriler de silinir. Verileri temizledikten sonra sadece uygulamada yaptığınız aramalar ve daha önce izlediğiniz videolar silinir. Uygulamadaki hesabınızdan paylaştığınız gönderiler veya videolar silinmez. Ayrıca, gelen kutusu sohbetleriniz sonlandırılacaktır.

Instagram Yedeklerini Toplu Silme

Kullanıcıların İnstagram’da sevdiği özelliklerden biri de beğendikleri gönderileri kaydetmesidir. Uygulamaya kaydettiğiniz gönderileri, videoları ve paylaşımları silmek için bazı adımları izlemeniz gerekiyor. İnstagram verilerini silme  kaydedilen bölümdeki gönderi sayısı az ise bunları tek tek silerek yapabilirsiniz.

Öncelikle uygulamaya giriş yapın ve silmek istediğiniz gönderiyi açın. Ardından mesajın sağ alt köşesindeki bayrak simgesine tıklayın. Bu şekilde gönderiyi kaydedilen bölümden kolayca kaldırabilirsiniz. Ancak, bölümdeki makale sayısı çok fazla kaydediliyorsa, o bölüm için toplu silme işlemi yapmanız gerekir.

İnstagram’da Kaydedilen Bir Bölümü Silme

  • İlk olarak İnstagram uygulamasına giriş yapın.
  • Ardından sağ üst köşedeki üç çizgi simgesine tıklayın. “Kaydedildi” seçeneğini görmelisiniz. Bu seçeneğe tıkladığınızda, daha önce kaydettiğiniz tüm mesajları görebilirsiniz.
  • Açılan ekranın alt kısmında “tüm mesajlar” bölümü var. Buraya Tıkla. Ardından sağ üst köşedeki üç çizgiye tıklayın ve “seç” düğmesine basın. Kaydedilen mesajlar tek tek seçildikten sonra ekranın alt kısmındaki “kayıttan kaldır” butonu aktif hale gelir.
  • “Yedekten sil” düğmesini tıklayarak mesajları toplu olarak silebilirsiniz.  Bu işlem sayesinde kayıtlı bölümden tüm mesajları hızlıca silebilirsiniz.

Instagram Arşivini Silme

İnstagram, kullanıcıların beğendiği gönderileri bir arşive kaydetme özelliğine sahiptir. Bu özellik sayesinde kullanıcılar beğendikleri yazılara daha kolay ulaşabilmektedir. İnstagram verilerini silme  arşivde saklanan makale sayısı arttıkça kullanıcı bu makaleleri silmek istemektedir. İnstagram uygulamasında depolama alanını temizlemek çok basit bir işlemdir. Bunu yapmak için şu adımları izlemeniz gerekir:

İlk olarak, cihazınızda İnstagram uygulamasına giriş yapın. Ardından İnstagram bayrağı simgesine tıklayın ve arşiv bölümüne gidin. Arşiv bölümü, daha önce beğendiğiniz ve kaydettiğiniz tüm makaleleri içerir. Bu mesajları tek tek veya toplu olarak silebilirsiniz. İnstagram verilerini silme  mesajları tek tek silmek için kaydettiğiniz fotoğrafa tıklayın, ardından sağ alt köşedeki “bayrak” simgesine dokunun. Bu şekilde bu mesajı arşivden kaldıracaksınız. Mesajları arşivden toplu olarak silmek isterseniz, “kaydedildi” bölümünün hemen altında “tüm mesajlar” düğmesi bulunur. Bu butona tıklayarak tüm mesajları seçebilir ve  ardından alttaki “kaydedilmemişleri sil” butonuna tıklayabilirsiniz. Bu şekilde  tüm mesajları arşivden sileceksiniz.

Instagram’da Kayıtlı Video Nasıl Silinir?

İnstagram’a kaydettiğiniz tüm videoları tıpkı bir gönderiyi sildiğiniz gibi silmeniz mümkün. Kaydedilen gönderileri silerken yapılan tüm işlemler, kaydedilen videolar için de geçerlidir. Bunun için yapmanız gereken bazı basit adımlar var.

Öncelikle İnstagram uygulamasına giriş yapmanız ve ardından sağ üst köşedeki üç çizgiye tıklamanız gerekiyor. İnstagram verilerini silme  Yanında bir bayrak  bulunan “kaydedildi” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıkladığınızda, daha önce kaydettiğiniz tüm videoları ve içeriği görebilirsiniz.  Bu bölümden kaldırmak istediğiniz videoyu seçin ve videonun  sağ alt köşesindeki “bayrak” simgesine tıklayın. Bu şekilde kaydettiğiniz tüm videoları silebilirsiniz.

Instagram Verileri Nereye Gidiyor?

İnstagram uygulamasında, kullanıcılar profil verilerini yükleme seçeneğine sahiptir. Kullanıcı verileri indirmek için şu adımları izlemelidir; İlk olarak İnstagram uygulamasına giriş yapın. Ardından “Yükle” ye tıklayın. Ardından “Gizlilik ve Güvenlik” sekmesine tıklayın. Bir “Veri indir” bölümü göreceksiniz. Bu bölümde, “İndirme iste” seçeneğine tıklamanız gerekir. Sorduktan sonra, profilin bağlı olduğu e-posta hesabının gelen kutusuna giriş yapın ve beliren ekranda profil şifrenizi girin. Tüm bu adımları başarıyla tamamladıktan sonra, verileriniz 48 saat içinde verdiğiniz e-posta adresine gönderilecektir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments