in

ishale ne iyi gelir

İshal, özellikle ince bağırsaklarımızda meydana gelen bakteri sayılarının artması veya parazitlerin çoğalması nedeniyle oluşmaktadır. Yararlı veya zararlı olmak üzere iki çeşit bakterinin sayılarını artırması genelde ishale neden olur. Ancak endişelenmeyin, ishale iyi gelen çok fazla şey var. ishale ne iyi gelir bu yazıda öğrenebileceksiniz.

İçerik Tablosu

 

Bol Su İçmek

İshal sırasında vücudumuzdan tahmin edemeyeceğimiz kadar sıvı kaybolur. Bu nedenle sıvı kaybını yani dehidrasyonu engellemek için bol bol sıvı almak gerekmektedir. Sıvı alımı, dehidrasyonu engelleyecek ve ishal sırasında vücudumuzun fazla su kaybetmesine engel olacaktır.

 

Haşlanmış Patates Tüketmek

Haşlanmış patates ishal sorunlarına çok iyi gelmektedir. Özellikle vücuttaki ve bağırsaklardaki metebolik dengeyi çok iyi bir şekilde sağlamayı başaran haşlanmış patates çoğunlukla tüketen pek çok kişiye çok iyi gelir.

 

Elektrolit Karışımı

İshal olduğunuzda vücuttan çok fazla sıvı kaybı olur ve bu sıvı kaybını engellemek için, elektrolit karışımı düzenlemek çoğunlukla fayda sağlar. Düzenli olarak yapılan elektrolit karışımları, bağırsak hareketlerini düzenler ve iyi bir nefes almanızı sağlar. Sizlerde elektrolit karışımı hazırlamak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey, yarım litre su içerisine bir yemek kaşığı şeker ile bir tatlı kaşığı tuz ekleyip tüketmek olacaktır. Bu şekilde elektrolit dengesini kurabilir ve ishale ne iyi gelir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

 

Limonlu Kahve ve Çay

Limonlu kahve ve çay, bağırsak hareketlerini yavaşlatıyor, bu nedenle ishali olan kişilere çok iyi gelmektedir. Eğer siz de ishal sorunu yaşıyorsanız ve ishale ne iyi gelir diye düşünüyorsanız, yapmanız gereken tek şey bir miktar limonlu kahve ve çay tüketmek olabilir.

 

Posalı Yiyecekler

Posalı yiyecekler bağırsak hareketlerini düzenlemektedir. Eğer özellikle probiyotik içeriklerin yüksek tüketimi nedeni ile ishal sorunu yaşıyorsanız düzenli posalı gıda tüketimi sağlığınızı korumak için yapabileceğiniz çok iyi ve gerekli şeylerden biri olabilir.

 

Lapa Pirinç

Tuzlu lapa pirinç de bağırsak hareketlerini düzenleyip ishale iyi gelmektedir. Eğer ishal sorunu yaşıyorsanız yarım bardak pirinci su ile ıslatıp yağsız bir şekilde pişirin, ancak şuraya dikkat edelim‘’ Yağsız’’ pirincin yağlı olması ishalin etkilerini artırabilir o yüzden bir miktar bile koymamalıyız.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments