in

SevmedimSevmedim HarikaHarika SevdimSevdim ÜzücüÜzücü ŞaşırtıcıŞaşırtıcı AnlamadımAnlamadım

Japonca güzel kelimeler

Son yıllarda ülkemizde Japonca’ya karşı olan ilgide bir artış yaşanıyor. Bunun en önemli nedeni ise Japon animasyon filmlerinin büyülü dünyası gösteriliyor. Oldukça büyük bir ilgi ile takip elinde bu animasyon filmleri insanların Japoncaya karşı bir ilgi duymasına olanak sağlıyor. Bu filmleri izleyen ve beğenen herkes Japonca güzel kelimeler üzerine araştırmalar yapıyor. Ve öğrenmiş oldukları bu kelimeleri gündelik yaşamlarında kullanarak hayatlarına renk katıyorlar.

İçerik Tablosu

Japonca güzel kelimeler olarak bilinen birçok kelimenin bizim dilimizde tam olarak karşılığı bulunamayabiliyor. Net bir karşılığı olmasa da bu güzel sözlerle aslında ne anlatılmak istendiği tam olarak ifade ediliyor.

Eğer sizlerde Japonca kelimelere merak saldıysanız ve Japonca güzel kelimeler nelerdir, bunlar ne anlama gelir diye merak ediyorsanız işte en keyifli bazı Japonca kelimeler;

Boketto

Hani uzaklara dalmak terimi vardır ya! İşte Boketto kelimesi Japonca da bu anlama geliyor. Hiçbir şey düşünmeden, hiçbir şey yapmadan uzaklara dalmak demektir.

Wabi – Sabi

Bu kelime aslında bir yaşam felsefesi olarak biliniyor. Gösterişten uzak olan ve daha minimal bir yaşam seçmiş olan kişileri anlatıyor. Kelime anlamına bakıldığında kusurda mükemmeli ve güzelliği bulma anlamını taşıyor.

Shuushi

Sonbahar aylarının taşıdığı hüzün hep biliniyor. İşte Japonca da sonbaharda üzerimize çöken o kasvetli ve sıkıcı hava ile birlikte gelen bir hüzün oluyor. Bu hüzne Shuushi deniliyor.

Komorebi

Japonca da doğa ile ilgili çok güzel kelimeler bulunuyor. Komorebi Japonca güzel kelimeler arasında yer alıyor. Anlamına gelince ağaçların arasından süzülen gün ışığı ve ışık demetleri ifade ediliyor.

Tsundoku

Kitap sevenler için Japonca güzel kelimeler bulunuyor. Bunlardan birisi de Tsundoku. Kelime anlamına bakıldığında Türkçe de net bir karşılığı yok. Ne anlatılmak istediğini merak edenler için, sürekli kitap alıp bunları yığan ve okumaya zaman bulamayan insanları anlatıyor.

Mono No Aware

Tam olarak dilimizde kelime anlamı ‘ şeylerin üzüntüsü ‘ olarak alınıyor. Bu üzüntüden kasıt ise şeylerin geçiciliğinin farkındalığı ifade edeiliyor. Japonya da bu kelimenin en güzel örneği her yıl bir kez düzenlenen ‘ hanami ‘ yani kiraz çiçeği izleme ritüeli oluyor.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments