in

Kadın mı Bayan mı ? Neden bayan değil kadın!

Kadın mı Bayan mı ?Neden bayan değil kadın!

Toplumumuz da çoğu alanda hitap şekilleri değişim göstermektedir. En sık karşılaştığımız hitap tartışması tabi ki kadın mı bayan mı oluyor. İnsanlarda cinsiyet ayrımı kadın ve erkek olarak yapılmaktadır. Bay ve bayan kelimeleri bir hitap şekli olarak kullanılmaktadır.

Bay kelimesinden türemiş olan bayan aslında kadının niteliği olarak görülmemektedir. İnsanlarda bayan kelimesine olan tepki buradan gelmektedir. Beyefendi ya da hanımefendi derken de efendi erkeklere özgü olan bir kelimedir ve kadınlar içinde türetilerek kullanılmaya başlanmıştır. Bu tarz kelimeler kadınlar için tabi ki de hoş karşılanmamaktadır. Kadın ve erkek ayrımı yapan umumi tuvaletler, kuaförler ya da giyinme kabinlerindeki tabelalar da bay-bayan olarak değil de kadın-erkek olarak ayrım yapmak çokta zor sayılmamalıdır. Bu ayrımın doğru yapılmasını sağlayamayan zihniyetler yüzünden nesillerce yanlış kullanılmaya devam edilmiştir.

Kız ya da kadın demek kimine göre kabalık olarak görülmektedir. Bundan kaynaklı olarak bayan kelimesini kullanırlar ama farkında olmadıkları bir şey vardır. Kadın ya da kız demek kabalık göstergesi değildir. İlk doğan çocuklar da kız-erkek ayrımı yaparız. Daha sonrasında bu durum kadın-erkek ayrımına döner. Bay ve bayan hiçbir zaman bir ayrım şekli olarak görülmemektedir. Toplumda görülen farklı sosyal yaşantılar yüzünden oluşan bu yanlış tutumun değişmesi zor olmayacaktır. Bu kalıbın yıkılması için çoğu kadınlar bu duruma tepki çekmektedir. Kimilerine göre çok saçma ve gereksiz gelse de bu zamana kadar böyle görülmeye devam ettiği için bir türlü yıkılamamıştır.

Bir erkeğin ya da bir kızın dünyaya gelişi kadın sayesinde gerçekleşmektedir. Kadın kelimesini küçümseyen insanların bunu akıllarından çıkarmaması gerekir. Hayatının çoğu alanında kadın eli değmeyen gerçekleşemeyecek şeyler vardır. Bu doğrultu da bir kadın erkekten türemiş olan kelimeyi hitap olarak kabul etmemek de çokta haklıdır. Bir erkekten ‘Bay bakar mısın?’ diye hitap edemiyorsak bir kadına da ‘bayan bakar mısın?’ dememeye özen göstermeliyiz.

Kadın kelimesini bir kibarlık göstergesi olarak görmeli ve hitap şekilleri içerisine almalıyız. Bunu ne kadar çok insana benimsetmek için de uğraşırsak sonunda bu tutumu kırabiliriz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments