in

Kadın sığınma evi kuralları nelerdir

Son yıllarda kadın sığınma evlerini çok sık duyar olduk. Zor durumda kalan, şiddet gören ve birçok alanda mağduriyet yaşayan kadınlar kendini devlete emanet ediyor. Ve devlet kadın sığınma evleri ile zor durumda olan kadınlara kucak açıyor. Peki, kadın sığınma evlerinde kalabilmek için nasıl şartlar gerekiyor? Kimler kadın sığınma evlerinde kalabiliyor. Ve Kadın sığınma evi kuralları nelerdir? Birçok kadın bu soruların yanıtlarını merak ediyor. İşte kadın sığınma evlerine dair merak edilen en önemli bilgiler;

Kadın sığınma evi nedir

Kadın sığınma evi nedir ve Kadın sığınma evi kuralları nelerdir diye merak edenler için yönetmeliklerde bunlar açıkça anlatılıyor. Kadın sığınma evleri fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik olarak istismara uğrayan kadınların tüm sorunlarının çözümlenmesi sırası kalabilecekleri yatılı yerlerdir. Burada tüm kadınlar tek başına konaklayabildikleri gibi, eğer varsa çocukları ile birlikte de kalabilirler.

Kadın sığınma evi adresleri gizlidir. Zaten birçok sorundan kaçarak yeni bir düzen kurmaya çalışan kadınların adresi belli olmayan noktalarda konaklayabilmesi için kadın sığınma evi adresleri gizli tutuluyor.

Kadın sığınma evinde kalan kadınlar için geçerli olan kurallar nelerdir?

Kadın sığınma evinde kalabilmek için öncelikle bazı şartlar bulunuyor. Kadın sığınma evinde kalabilmek için bu şartlara uygun olmak gerekiyor. Gerekli şartları sağlayan kadınlar kadın sığınma evine yerleştikten sonra burada yer alan konaklama kurallarına uygun olarak davranılması gerekiyor. Kadın sığınma evlerinde kalırken ne tür kuralların uygulandığını merak edenler için işte Kadın sığınma evi kuralları nelerdir sorusunun bir yanıtı;

  • Kadın sığınma evinde kalan her bir kadın bu kuruluşun adres ve telefon bilgisini gizli tutmalıdır.
  • Kuruluşun içerisinde düzenin sağlanabilmesi için burada kendisine verilen temizlik, mutfak vb. işleri yerine getirmelidir.
  • Kadın sığınma evinde konaklayan kadınlar bu adreslere ziyaretçi getirmemelidir.
  • Bu kuruluşlarda kendi gibi mağduriyet sonucunda konaklayan diğer kadın ve çocuklarla iyi geçinilmelidir. Onlara fiziksel, duygusal tacizde bulunulmamalıdır.
  • Kuruluş yetkililerinin izni olmadan sığınma evinden dışarı çıkmak kesinlikle yasaktır.
  • Kuruluş içerisinde ya da izinli olarak dışarı çıktığı anlarda alkol ve uyuşturucu kullanımı yasaktır. Bu tür zararlı maddelerden her koşulda uzak durulmalıdır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments