in

Kadın ve erkek arasındaki fark

Kadın ve erkek yaradılış gereği birbirinden çok farklı iki yapıdır. Hem fiziksel, hem de ruhsal olarak çok büyük farklılıklara sahip olan kadınla erkek hakkında bu araştırmalar bilimsel olarak sürekli yapılıyor. Ve tespit edilen tüm farklılıklar insanoğlu ile paylaşılıyor. Eğer sizlerde kadınlarla erkekler arasındaki farkları merak ediyorsanız işte kadın ve erkek arasındaki fark ve detayları;

  • Erkeklerin vücutlarınınım % 60 ile % 70’i sudan ibarettir. Kadınların vücudundaki su oranı %50 ile % 60 arasında değişiyor.
  • Erkeklerin ses telleri kadınlara göre daha uzundur. Bu nedenle daha kalın ve toktur. Kadınların ses telleri daha kısa olduğu için da ah tiz bir ses tonuna sahiptir.
  • Kadınların işitme ve koklama duyuları erkeklere göre daha güçlüdür. Buna karşılılık olaraksa erkeklerin gözleri daha keskin, daha seçici ve daha ayrıntıcıdır.
  • Kadın ve erkek arasındaki fark değerlendirmelerinde görülen bir diğer farklılık vücut ağrılık merkezleridir. Omuz ve kalça iskelet yapıları farklı olduğundan kadın ve erkeklerin vücut ağırlık merkezleri de farklıdır. Kadınların daha aşağıda olurken, erkeklerin vücut ağırlık merkezi daha yukarıdadır.
  • Erkek ve kadınların vücut metrekaresine düşen kalori oranları farklıdır. Erkeklerin günlük ortalama olarak 2700 kalori ihtiyaçları varken, kadınların ortalama olarak 2000 kaloridir.
  • Erkek ve kadın vücudunda yağ oranları farklıdır. Erkekler kadınlara göre daha az yağlı bir yapıya sahiptir. Kadınlarda yağ dokusu % 27 iken erkeklerde bu oran % 15 olarak biliniyor.
  • Kadın ve erkek arasındaki fark değerlendirmelerinde metabolizma farklılıkları göze çarpıyor. Erkeklerin metabolizmaları kadınlar göre daha hızlıdır. Buna bağlı olarak aynı kiloda bir kadın ve erkek kıyaslandığında, erkekler daha çok yemek yeme ihtiyacı duyarlar.
  • Erkeklerin kalbi kadınlara göre daha büyüktür. Ve daha yavaş çarparlar. Bir erkek için dakikada ortalama kalp atışı 72 iken, bu değer kadınlarda 80’dir.
  • Kadın ve erkek arasındaki fark değerlendirmelerde gelişme dönemleri ve hızları çok büyük farklılıklar gösteriyor. Kızlar buluğ çağına kadar erkeklerden çok daha hızlı gelişiyorlar. Kız çocuklarında 12-13 yaşa arası gelişme hızlı olurken, erkeklerde bu gelişim 14-15 yaşından sonra başlıyor.
  • Kadınların erkeklere göre yağ dokuları daha kalındır. Bu nedenle kadınlar soğuğa karşı daha dayanıklıdır.

Erkekler kadınlara göre daha hızlı yaşlanırlar. 55 yaşında olan bir kadın beden gücünün %90’ınını verimli bir şekilde kullanabilir. Oysa erkekler için bu oran ortalama olarak %70 civarındandır

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments