in

Kaş Neden Beyazlar

kaşlar neden beyazlar

Kaş beyazlaması kadın ve erkeklerde görülen kozmetik bir problemdir. Özellikle 30’lu yaşlardan sonra aynı saçlarda olduğu gibi kaşlarda da beyazlıklar oluşmaktadır. Bunun için alınacak bazı önemler söz konusudur. Ancak önce insanların merak etmiş olduğu konu kaş neden beyazlar sorusunun yanıtıdır.

İçerik Tablosu

Kaş neden beyazlar sorusuna bilimsel olarak verilebilecek birçok farklı yanıt bulunmaktadır. Çünkü bunun farklı birçok nedeni olabilmektedir. Bu nedenlere kısaca göz atacak olursak kaş neden beyazlar sorusunun en çok rastlanan nedenleri şöyledir;

Melanin Eksikliği

Melanin insan vücudunda farklı dokularda üretilen bir pigmenttir.  Bu pigment bazı dokulara koyu renk vermektedir. Kaş kıllarına da ana rengini veren pigment Melanindir. Ve vücutta melanin pigmentinin üretiminde yaşanan dengesizlikler ve bozulmalar kaş renginde açılmalara ve dolayısıyla beyazlamalara neden olmaktadır.

Melanin üretiminde yaşanan aksaklıkların en önemli nedeni ise ileri yaşlardır. İleri yaşlarda olan insanlarda melanin üretiminde yavaşlamalar görülmektedir. Bu nedenle 30’lu yaşlardan sonra kaşlarda oluşan beyazlamalar aslında normal sayılabilecek kozmetik problemleri oluşturmaktadır. Eğer erken yaşlarda bu tür bir sorun ile karşılaşıyorsanız vücudunuzun neden bu kadar erken bir dönemde melanin eksikliği yaşadığını araştırmalısınız.

Yaşlanma

Yaşlanma kadın ve erkeklerin vücudunda var olan tüm kılların beyazlmasına neden olan doğal bir süreçtir. İnsanlar yaşlandıkça saçları gibi kaşlarında da beyazlanmalar yaşanmaktadır. Belirli bir yaştan sonra kaş neden beyazlar sorusunun yanıtı oldukça açık olacaktır.

Genetik Yatkınlık

Genetik yatkınlıklar insanların vücutlarında erken dönemlerde oluşan tüm kozmetik sorunların nedenleri olabilmektedir. Bazı kişilerde var olan bu genetik yatkınlık sonucunda çok erken yaşlarda kaş beyazlamaları görülebilmektedir. Tıpkı saç beyazlaması gibi kaş beyazlaması da ebeveynlerinizde ve yakın akrabalarınızda varsa sizin de risk taşıdığınız anlamına gelmektedir.

Stres

Stersin insan vücudunda beklenmeyen birçok olumsuz etkisi olduğu biliniyor. Yoğun stres altında olan kişilerin vücutları normal seyirden daha hızlı bir şekilde yaşlanabiliyor. Çünkü vücut kendini yenileyebilen bir sistemdir. Ancak stres ve endişe vücudunuzun tamir mekanizmasını olumsuz etkilemektedir. Bu olumsuz etkileşim sonucunda stres nedeni ile kaşlarınızda erken beyazlanmalar yaşanabilir.

Kaş neden beyazlar sorusuna gündelik yaşamda verilebilecek en doğru yanıtlar bu şekildedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments