in

Kasaptan Alınan Kıyma Yıkanır Mı

Yemeklerimizin olmazsa olmazı kıyma yıkanır mı? Kullanmadan hemen önce yıkayarak kullanmak ne kadar doğru olur? Yıkandığında ya da yıkanmadan kullanıldığında ne gibi etkileri söz konusudur? Bu sorular yemek yapmayı seven ve lezzetli yemekler yapabilmek için mutfakta zaman geçiren herkesin merak ettiği konulardır.

Kıyma içerisinde birçok farklı bakteri barındırmaktadır. Bazı söylentilere göre kıymayı kullanmadan önce yıkayarak bu bakterilerden arındırabilirsiniz. Kimisine göre de bu tür bir adım kıymada var olan bakterileri daha da artıracağı için yıkanmamasının doğru olmadığıdır.

Peki, en doğru olan bilgi hangisidir. Kullanmaya başlamadan önce kıyma yıkanır mı? Hayır, kıymayı yıkamadan olduğu şekli ile kullanmak en doğru olan yöntemdir. Çünkü kıymanın içerisinde var olan bakteriler ancak ısıl işlemlerle kaybolmaktadır. Yani pişirmeye aldığınız kıyma içerisinde var olan bakteriler zaten pişme esnasında yok olacaktır. Bu nedenle yıkanması doğru değildir.

Isı ile bakterilerin kaybolacağı konusunda hem fikir olan bazı düşüncelere göre sıcak su ile kıyma yıkanır mı sorusu akıllara gelmektedir. Oysa tam aksine, sıcak su kıyma içeresinde var olan bakterilerin daha da artmasına ve kıymanın formunu ve lezzetine kaybetmesine neden olmaktadır. Eğer üzerinde toz, pislik vb. nesneler gördüğünüzde ve yıkamak zorunda kaldığınız durumlarda da sıcak su ile yıkanması kesinlikle önerilmemektedir. Mutlaka yıkamanızı gerektiren durumlarda mümkün olduğunca soğuk su ile yıkamak en doğrusu olacaktır.

Kıyma Yıkanır Mı En Doğru Nasıl Kullanılır

Kasaptan ya da marketlerden satın almış olduğunuz kıymaların hijyenik olarak sağlıklı olmadığını düşündüğünüz zamanlar olacaktır. Çiğ halde olan kıyma içerisinde birçok bakteri barındırdığı için pek sağlıklı sayılmamaktadır. Bu nedenle kıymayı en sağlıklı hali ile kullanabilmek için onu iyice pişirmek gerekmektedir. Çiğ kıyma tüketimi sağlıklı değildir.

Kıymayı en iyi şekilde pişirmek için tencereye almadan önce kıyma yıkanır mı diye soranlar için, kıymayı aldığınız gibi kullanmak en doğru adım olacaktır. Bir tava da ya da tencerede kendi suyu ile pişen ve yağ ile kavrularak tüketilen kıymanın içerisinde bulunan bakteriler yok olmaktadır. Kıymayı iyice pişirerek tüketmek en sağlıklı tüketim şeklidir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments