in

Kedi Mırlaması Ne Anlama Gelir merak edenler için

Kedi sahiplerinin de merak ettiği kedi mırlaması ne anlama gelir sorusunu sizler için yanıtlayacağız. Zaman zaman kedileriniz ağızlarını hiç oynatmadan farklı bir frekans içerisinde mırıldanırlar ya da guruldarlar. Bunu daha çok yemek yerken, ona dokunduğunuzda ya da oynarken fark edersiniz. Hatta kedinizi mama için çağırdığınızda da aynı sesleri çıkarttığının farkına varırsınız. Genellikle insanlar da ise şu algı vardır: kediler mutlu olduğu için bu sesi çıkartıyorlar. Oysa tamamen yanlış bir düşüncedir.

Kedi mırlaması ne anlama gelir sorusunun bir cevabı da bazen korktuklarında da mırlaması çok olağandır. Kedilerin mırlaması ne yazık ki her zaman iyiye işaret değildir. İçgüdüsel olarak verdikleri tepkileri farklılıklar gösterebilir.

Kedi Mırlaması Nedir

Kedilerde bizlerin bildiği mırlama aslında gırtlak ve diyaframdan gelen bir frekanstır. Hatta bu tüm memeli canlılarda bulunan ve dili destekleyen bir yapı sayesinde gerçekleşir. Hatta Hiyoid kemiği olarak adlandırılan bu yapı kedilerde dilin kafatasına sabitlenmesinde görev alır. Diğer tüm canlılarda kemik olarak oluşum gösteren bu kemik kedi ve büyük kedi türlerinde kıkırdak oluşumu olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle guruldama ve mırlama sesleri duyabilirsiniz. Kedi mırlaması ne anlama gelir sorusu altında aynı zamanda sizlere mırlamanın nasıl oluştuğundan da bahsetmiş olduk. Ancak unutmayın ki kediniz her zaman tatlı bir görünümden mırlamaz. Bu durum değişiklik gösterebilir.

Kedi Mırlama Çeşitleri

Kedileri özellikle diğer canlılardan ayıran mırlama çeşitleri diğer hayvan türlerinden farklı karakteristik özellik katmıştır. Unutmayın ki kediler her zaman mırlar diye bir şey yoktur. Bu durum zaman zaman farklılık göstererek ortaya çıkar. Özellikle de yeni doğmuş yavru kediler annelerine “Ben buradayım anne” diyerek varlıklarını belli etmek için kullanırlar. Hayatlarına ilk başladıkları günden itibaren anneleri ile mırlamayla bir iletişim kurarlar. Bu iletişim sayesinde anne de yavrularının güvende ve sorunsuz bir şekilde yaşadığını anlar. Ayrıca bu ses sevilirken çıkarttığı ses ile aynı frekansa sahip değildir. Mama isterken çok daha farklı bir frekansa sahipken sevildiklerinde gösterdikleri gırıldama sesi çok daha farklı bir frekansa sahiptir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments