in

Kedi Neden Miyavlar

Kedi Neden Miyavlar?

Evcil hayvan sahiplerinden çok alınan bir soru, kedi neden miyavlar? Bizim gibi iletişim kuramayan ve konuşamayan kedi ve köpekler birbirleriyle iletişim kurmak için seslerini kullanırlar. Kediler, birbirleriyle iletişim kurmak için ses tellerini de kullanabilirler; ancak, birbirlerine gelince, bunu pek de yapmazlar. Yani kediler aslında genel olarak sahipleri ile ya da insanlar ile iletişim kurmak istediklerinde miyavlarlar. Birbirlerine daha farklı sesler çıkarırlar ve gergin mi huzurlu mu olduklarını çıkardıkları bu seslerle karşı tarafa aktarırlar. Bu yani bir tür kedilerin iletişim kurma şeklidir de denilebilir.

Kedilerin miyavlamalarının nedeni, yani miyavlama, sahiplerine aç olduklarını ve beslenmeleri gerektiğini bildirmektir. Bu çoğu durumda doğrudur, ancak bazı durumlarda, özellikle Siyam kedileri ve papağanları ile, yeni bir yiyecek kaynağı bulduklarını bildirmek için miyavlarını kullanırlar ve bunu sahipleriyle paylaşmak isterler. Bunun nedeni, Siyam ve papağanların tıpkı insanlar gibi ses tellerinin çok daha kısa olmasıdır.

Bir Siyam kediniz varsa, kediniz dikkatinizi çekmek istediğine karar verdiğinde ve sonra dikkatinizi çekmek için her türlü sesi çıkarmaya başladığında ne kadar sinir bozucu olabileceğini bilirsiniz. Muhtemelen onun davranışlarına alışkınsın çünkü yıllardır devam ediyor. Bir Siyam kedisi miyavlamaya başladığında, bir şeylerin döndüğünü bilirsiniz. Miyavlamasının tonu değiştiğinde ister yüksek ister düşük perdeli olsun, o zaman bir şeyler olduğunu bilirsiniz ve mümkün olan en kısa sürede evcil hayvanınızın başına geleceklere çok dikkat etmelisiniz. Tiz miyavlar genellikle kedinizin ya heyecanlı ya da tehdit altında olduğu anlamına gelir ve onu en kısa zamanda bir veterinere götürmeniz gerekir.

Bu şekilde canının yandığını size belli etmeye çalışıyor ve yardım istiyor olabilir. Bu nedenle tiz olsun ya da olmasın kediniz alışılmışın dışında miyavlıyorsa mutlaka onu veterinere götürmelisiniz ve destek almalısınız. Kedilerin çıkardıkları pek çok sesin bir anlamı ve de nedeni olduğunu unutmamalısınız. Minik dostlarımız özellikle de sahipleri ile iletişim kurmayı çok severler ve size farklı seslerle farklı durumları anlatmaya çalışırlar. Örnek olarak mutlu olduklarında kedilerin mırıldadıklarını hepimiz biliriz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments