in ,

Kedi Neden Tüy Döker, Kedilerin Tüy Dökmesi Normal mi

Kedilerin tüy dökmesi aslında kendi doğalarına bakılırsa oldukça normal bir durumdur. Çünkü kediler tüylü hayvanlardır ve dönem dönem belirli dökülmeler yaşamaları da gayet normaldir. O yüzden bir kedi sahiplenmeden önce kedinizin cinsiyetine, cinsine dikkat ederek seçim yapmanızda fayda vardır. Çünkü bu tarz durumlara karşı belirli bir hassasiyetiniz varsa, sonradan size alışan, sizin de ona alıştığınız kendinizi kendinizden uzaklaştırmak zorunda kalabilirsiniz ve bu genel olarak hiç de istenmeyen ve onaylanmayan bir durumdur. Bu yüzden belirttiğimiz gibi kedilerinizin tüy dökme durumunu kontrol etmenizde fayda vardır. Ancak bir kedi sahibiyseniz ve kedi neden tüy döker diye araştırma yapıyorsanız kedinizin sürekli olarak mı yoksa son zamanlarda mı tüy dökmeye başladığını bilmeniz büyük önem taşımaktadır. Kedilerin tüy dökmesinin hem cinsine göre hem de yaşam ortamlarına göre farklı nedenleri olacaktır.

Kedilerin Tüy Dökme Nedenleri

Eğer ki kediniz son zamanlarda normalde olduğundan daha fazla tüy döküyorsa bunun nedeni de belirli bir hastalık ya da bilmeniz gereken bir sıkıntıdan kaynaklı olabilir bunlara örnek göstermek gerekirse, kediniz yanlış beslenme durumlarından dolayı hastalanıyor ve bu hastalığın belirtisi olarak da fazladan tüy dökümü yaşıyor olabilir. Bu yüzden kendimizi beslerken onun sağlığına zarar vermeyecek besinler kullanmakta fayda vardır.

Diğer yandan mevsim geçişlerinde de kediler diğer her şey gibi döküm yaşarlar. Bu da oldukça normal bir durumdur. Ek olarak kedi neden tüy döker diye sorduğumuzda bakımlarının aksatılması da geçerli bir cevaptır. Kedinizin bakımlarını ve taramalarınızda yapmanız önemli olabilir. Kediniz siz farkında olmadan psikolojik bir rahatsızlık geçiriyorsa da tüylerini dökülmesi söz konusudur.

Kedilerin Tüy Dökmesine Karşı Ne Yapılabilir

Eğer kedi neden tüy döker diye endişeleniyorsanız yapmanız gereken de çok beklemeden uzman bir kişiye danışmaktır. Çünkü eğer kendinizi sürekli olarak gözlüyor ve farklı bir değişime rastlanmıyorsanız, bir veterinerin detaylı inceleme yapması da oluşan sorunun belirlenmesine ve hızlı bir şekilde çözüme ulaşmasına yardımcı olabilmektedir. Bu sebeple de zaten belirli aralıklarla kedilerinizi kontrole götürmeniz de oldukça önemli ve asla atlanmaması, ertelenmemesi gereken detaylardır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments