in ,

Kedi Tırmalaması Zararları Olan Bir Durum Mu

Birçoğumuz kedileri ve onlarla zaman geçirmeyi çok sevse de konu kedi tırmalaması zararları kısmına gelince hepimiz birer endişe içerisine gireriz. Bu ister istemez olan bir durumdur çünkü hiç olmaması gereken bir hastalıkla baş etmek zorunda kalmayı da hiçbirimiz istemeyiz. Fakat öncelikle sorguladığımız durum, kedi tırmalaması zararları konusunun doğru olup olmadığı ile ilgilidir.

Elbette kedi tırmalaması zararları görülebilecek bir durumdur ancak bu noktadaki en önemli kriter kedinin sağlıklı olup olmadığı ile ilgilidir. Çünkü tamamen sağlıklı bir ortamda yaşayan, aşıları ve kontrolleri düzenli olarak yaptırılan bir kedinin size bu konuda zarar verme ihtimali sadece birkaç sıyrıktan ibaret olacaktır.

 Kedi Tırmalaması İle Bulaşan Hastalıklar Hakkında

Kedi tırmalaması zararları görülebilecek durumlar olduğu doğrudur. Ancak bu durum üzerine söylenmesi gerekir ki kedilerin tırmalaması halinde bir hastalık bulaştıra bilmeleri için kendilerinin de aynı hastalığa sahip olmaları gerekmektedir. Bu yüzden kendi evinizde sizinle beraber yaşayan kedinizin size böyle bir zarar verebilme ihtimali oldukça düşüktür. Çünkü eğer ona konforlu bir alan sağlıyorsanız ve bulaş riski düşükse böyle bir durum olması da beklenemez. Ancak dışarıda, Kafede, parkta ya da herhangi bir yerde sokakta yaşayan bir kedi tarafından tırmalandıysanız bu hastalığa yakalanma ihtimaliniz de yok değildir.

Bu hastalıklarda elbette araştırmanız doğrultusunda bulabileceğiniz sayıdadır. Örnek göstermek gerekirse kedi tırmalama hastalığı bunlardan biridir. Kedi tırmalaması ya da ısırması beraber küçük çocuklarda görüntülenen bir hastalıktır. Bakteriyel bir etken bulundurur. Yalnız insanlara geçerek iyi huylu enfeksiyonlara yol açarlar. Belirli belirtileri de peşinden gelmektedir. Diğer yandan bir başka hastalık da aslında hepimizin ortak korkusu olan kuduzdur. Kudüs konusunda da ayriyeten bilmemiz gereken detaylar vardır çünkü kuduz ancak ısırma yolu ya da hayvanın salyasının size bulaşma yoluyla geçebilen bir hastalık türüdür. Teorik olarak mümkündür ancak sıklıkla rastlanan bir durumda değildir.

Kedi Tırmaladıysa Ne Yapmalı

Bir kedi tarafından tırmalandığınız takdirde kedi tırmalaması zararları ve ısırıklarından getirebilecekleri sonuçları düşünerek çok beklemeden bu konuda size yardımcı olabilecek bir uzmana başvurmanızda fayda vardır. Çünkü ihtimaller ne kadar düşük olursa olsun hiçbir zaman sıfıra denk değildir ve kedimizin ya da kendi sağlığımız açısından sürekli olarak kontrollerini yapmamızda fayda vardır. Eğer tanımadığımız bir kedi tarafından ısırıldığımızda aynı şekilde hızlı bir şekilde tedavi yoluna gitmeli ve tırmalayan, ısıran kedinin halinde bir anormallik olup olmadığını da gözlemlemeliyiz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments