in ,

Kedi Tırmalaması Kuduz Yapar Mı, bundan endişe etmeli miyim

Çoğumuzun başına geldiği anda endişelendiği durumlardan biri olan kedi tırmalaması kuduz yapar mı diye düşünmeden edemeyiz. Ancak bu sorunun doğru cevabını almak için de belirli araştırmalar yapmamız da önemlidir. Tabii ki bizi tırmalayan kedinin sağlıklı bir ortamda yaşayan bir ev kedisi mi yoksa sokak ortamında yaşayan aşıları yapılmamış bir kedi mi olduğu da oldukça önemli bir faktör dur.

İşte bu yüzden çoğunlukla bu konuya dikkat etmemiz gerekir. Çünkü teorik olarak kedi tırmalaması kuduz yapar mı sorunun cevabı evettir. Kediler tırmalamaları durumunda kuduz olmanıza neden olabilirler. Bu yüzden ne olursa olsun ihmale gelecek bir durum değildir.

Kedi Tırmalaması Durumunda Ne Yapılmalı

Kedi tırmalaması kuduz yapar mı sorusunun cevabının evet olduğunu öğrendikten sonra endişe yapmanız da aslında o kadar gerekli değildir. Çünkü bu durum oluşabilecek olsa da aslında o kadar fazla şekilde görülen bir durumda değildir. Kediler tırnaklarıyla beraber kuduz olmanızı ancak patilerini çok fazla salya bulaştırmaları konusuna neden olabilirler.

Eğer ısırılsaydınız bu oran çok daha yüksek olabilirdi ancak tırmalamak çok daha küçük yüzdelerle kuduz olmanıza neden olabilir. Yani buradan da anlayabileceğimiz üzere kedinin tırnakları kuduz olmamızda etkilidir ancak etken değildir. Etken kedinin salyasıdır. Bunun üzerine, kendi evimizdeki, sağlıklı, aşıları yapılan kedinizin sizi oyun arasında tırmalamasında da endişe etmenize gerek yoktur.

Kedi Tırmaladıktan Sonra Ne Yapılmalı

Bir kedi tarafından tırmalandığınızda ve o kedi aşılarının ve sağlığının tam olmadığından emin olduğunuz bir kediyse yapmanız gereken ilk şey tırmalandığınız bölgeye soğuk su ile temizlemenizdir. Temizleme işlemini güzel bir şekilde düzenledikten sonra yapmanız gereken şey ise bölgeyi antiseptik bir temizleme ile daha temizleyip yine antiseptik bir krem sürerek kapatmanızdır. Kapatma işlemine de bir yara bandı aracılığıyla yapabilirsiniz. Sonrasında da hiç beklemeden hızlıca bir hekime gitmeniz gereklidir.

Yaptırmanız gereken aşı işlemleri hallettikten sonra da kendinize bir müddet dikkat etmenizde de yarar vardır. Ancak dediğimiz gibi bu oran endişe etmenize neden olacak şekilde yüksek değildir ve ülkemizde kedi tırmalamasından ötürü kuduz olan biri kalmamıştır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments