in

Kediler Grip Olur Mu?

Kediler Grip Olur Mu?

Soğuk havaların başlamasıyla beraber evcil hayvanlar da hastalık kapabilir. Bu hastalıkları geçirmek adına tedavi uygulamaları durumu da ele alınmalıdır. Kedi gribi de en yaygın görülen hastalıklardan bir tanesidir. Virüs ya da bakteri kaynaklı oluşabilen bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın tedavisi esnasında antiviral ilaçların kullanılması ve tedavi sürecinin iyi izlenmesi de önemlidir. İnsan nezlesiyle benzerlik gösteren bir rahatsızlıktır. Asla hafife alınmaması gereken kedi gribi özellikle yaşlı ya da yavru kedileri ciddi oranda etkilemektedir. Bağışıklık sistemini etkileyeceğinden ötürü gelişimini tamamlamamış ya da kronik hastalıkları bulunan kedilerde ciddi rahatsızlıklara mahal verebilmektedir.

İçerik Tablosu

Kedi Gribi Nedenleri

Kedilerde görülen solunum sistemi enfeksiyonları virüsler kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak nadir de olsa bakteri kaynaklı olarak da rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Bulaşıcı bir rahatsızlık olmasından ötürü sokak hayvanlarında ve barınaktakilerde sık sık ortaya çıkmaktadır. Ancak ev içerisinde birden fazla kedinin olması halinde de kedi gribi ortaya çıkan rahatsızlık olarak adlandırılabilmektedir. Görülme nedenleri arasında aşılanamama, stres, doğum ve dışarıda yaşam sürme gibi durumlardır. Öte yandan kedilerin genel sağlık durumu da bu hastalıklara yakalanma nedenleri arasındadır.

Virüs ve bakterilerin yanı sıra mantarlardan kaynaklı olan enfeksiyonlar arasında da kedi gribi kendini gösterebilir. Bu virüslerin tükürük ve burun salgılarında olduğu söylenmektedir. Kedilerin temas halinde olmaları ve aynı kaplardan yemek yemeleri hastalıkları bulaştırmaları adına önemli bir kriterdir. Bu yüzden enfeksiyonun son derecede kolay yayıldığı ifade edilebilir. Farklı kedileri seven insanlar da bu hastalığın yayılmasına neden olabilir.

Kedi Gribi Tedavisi

Kedi gribinin görülmesi halinde veterinerlere gitmek yerinde bir tercih olacaktır. Muayene ve kan testlerinin gerçekleştirilmesiyle beraber kedi gribinin teşhisi mümkündür. Ancak hastalığın tedavi süreci kedilerin genel durumu ve yaşam şartlarına göre farklılık gösterecektir.

Kedilerin grip rahatsızlığına karşı etkili bir ilaç olmadığından ötürü kesin bir yöntem yoktur. Ancak bakteri kaynaklı olduğu tespit edilirse antibiyotik tedavisine başlanacaktır. Tedavi esnasında ilaç kullanımı kadar izolasyon ve beslenme durumu da baz alınması gereken konular olmalıdır. Böylelikle istenilen sonuçlar elde edilecektir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments