in

Kedim Neden Hapşırıyor?

Kedilerin hapşırmasının pek çok sebebi olabilir. Kedi sahiplerinin bu durumla karşılaştıklarında endişe etmemeleri ifade edilmektedir. Kedilerin hapşırma esnasındaki hareketleri de tıpkı insanlardaki gibidir. İnsanlarda olduğu gibi birtakım enfeksiyonların nedeni olabileceği gibi herhangi bir hastalığın habercisi de olmayabilir. Kedim neden hapşırıyor diye soran hayvan severlerin alacağı çok farklı nedenler olabilir. Kedilerin duygu durumları bile hapşırmayla sonuçlanabilir. Ancak kedilerin hapşırması bir türlü geçmiyorsa ve farklı belirtiler de gündeme geliyorsa da veterinerlere danışmakta her zaman fayda vardır. Veterinerlerin yapacağı testler sonrasında enfeksiyon kaynaklı hapşırma durumu tespit edilebilir. Rahatsızlığa uygun tedavi yöntemleri de yine veteriner hekimler tarafından sunularak, uygulanması gerektiği belirtilmektedir.

Hapşırmanın nedenlerinden biri enfeksiyon olabilir. Bu tip durumların belirlenmesinde kedilerin ağız, boğaz ve burnundan örnek alınabilir. Enfeksiyon dışında solunum sisteminin tahriş olması ve alerjik reaksiyonlar da hapşırma nedenleri arasında sayılmaktadır.

Kedilerin solunum sistemlerine bağlı hapşırma halleri insanların soğuk algınlığıyla benzerlik göstermektedir. Dışarıda dolaşan evcil kediler ve barınaklarda bulunanlarda daha yaygın olarak öne çıkmaktadır. Bu enfeksiyonlara engel olmak adına düzenli ve tam aşıların uygulanması gerekmektedir. Bu yönde hareket edilerek kedilerin hapşırma hallerinde ciddi bir düzelme de görülecektir. Enfeksiyonlara karşı riski azaltmak adına aşılar önemli bir yerde bulunacaktır.

Kedilerin en sık hapşırmasına neden olacak virüsler de varlık göstermektedir. Kedi herpes ile kalisi virüslerinden kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bunun dışında farklı virüsler de enfeksiyona neden olabilir ve hapşırmayı tetikleyebilir.

  • Kedil bulaşan peritonit (FIP)
  • Kedi immün yetmezliği virüsü (FIV)
  • Kedi lösemi virüsü (FeLV)
  • Klamidya
  • Bordetella
  • Mikoplazma

Enfeksiyonlar kadar kedilerin solunum sistemini tahriş eden ve alerjik reaksiyonlara neden olan maddeler de hapşırmaya neden olmaktadır. Alerji kaynaklı hapşırmalar görülüyorsa kaşıntı da bazı kedilerde ortaya çıkabilir.

Son olarak kedilerde burun tıkanıklığı ve diş kökü iltihabı gibi durumlar da hapşırmanın sebepleri arasında sayılabilir. Ender olarak görülse de hapşırma durumu kanser belirtisi olarak sayılmaktadır. Hapşırma bu yüzden de pek çok hastalığın habercilerinden olarak adlandırılmaktadır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments