in

Kedim Evde Yalnız Kalabilir mi? Sorusunun Cevabı

Evde bakımları çok daha kolay ve sorunsuz olduğu için birçok hayvan sever evcil hayvan olarak kedileri tercih ediyor. Temel ihtiyaçlarının karşılanması ve gün içinde onlarla biraz oyun oynaması evde bir yaşam için yeterli oluyor. Evde kedi besleyen hayvan severler tarafından en çok araştırılan konulardan birisi de kedim evde yalnız kalabilir mi sorusu oluyor.

Kedim evde yalnız kalabilir mi sorusunu tüm gün iş nedeniyle dışarıda olan kedi sahipleri sorabildiği gibi aynı zamanda birkaç günlüğüne şehir dışına çıkacak ve kedisini yanında götüremeyecek olan hayvan severler de araştırıyor. Ne tür bir nedenle olursa olsun kedinizi evde yalnız bırakmak zorunda kaldığınızda bununla ilgili bilmeniz gereken çok önemli detaylar bulunuyor.  Şöyle ki;

  • Kediler birçok evcil hayvanlara göre daha az bakım gerektiriyor. Tuvaletlerinin iç mekanda olması ve her gün dışarıda yürüyüş ihtiyacının bulunmaması onların evde yalnız kalabilmesine olanak sağlıyor. Dolayısıyla yetişkin kedileri 8 ila 12 saat aralığında evde yalnız bıraktığınızda çoğunlukla bir problem söz konusu olmuyor. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken tek nokta siz yokken onların eğlenmelerini sağlayacak oyuncakları da onlarla birlikte bırakıyor olmanız gerekiyor. Ya da düşük sesle bir televizyon veya radyo açarak bırakmak kedilerinizin tek başına kalabilmesini destekliyor. Kedim evde yalnız kalabilir mi diye soranlar için 24 saatlik bir zaman dilimine kadar güvenle yalnız yaşayabilecekleri biliniyor.
  • Kediler yapı itibarıyla evlerine bağlı olan evlerinden ayrı zaman geçirdiklerinde stres yaşayan hayvanlardır. Bu nedenle kısa süreli bir tatil söz konusu olduğunda kedileri evlerinden ayırarak farklı ortamlarda zaman geçirmelerini sağlamak onlar da terk edilmişlik hissi yaratıyor. Uzmanlar kedilerimizi evde tek başına en fazla 4-5 gün kadar bırakabileceğinizi söylüyor. Bu süreyi aşan bir zaman diliminde onların temel ihtiyaçları konusunda sıkıntı yaşayabilecekleri ifade ediliyor. Elbette 4-5 günlük bu zaman diliminde de yakınlarınızın belirli aralıklarda kedinizi kontrol etmesi en sağlıklı tercih olarak düşünülüyor.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments