in

Midyenin içinde ne var? içinde neler vardır Sorusunun cevabı

MİDYENİN İÇİNDE NE VAR? MİDYE TÜKETMEK SAĞLIK AÇISINDAN ZARARLI MI?

 

Birçoğumuzun ayıla bayıla yediği vazgeçilmezi olan hatta bazen tepsi tepsi yediği bir çoğumuzun da gerek ön yargıdan gerekse lezzetinden yana şikayet edip yemediği midyenin içinde ne var? Üzerine bir sürü iddia ortaya atılan, bu iddiaları öğrendiğinde bir daha ağzına midye bile sürmeyen insanlar var. Peki bu midyeden bu kadar tiksindiren şey ne? Midye içi ne ile hazırlanıyor?

midyenin içinde ne varMidyenin içinde bulunan etsi besin bakteri, mantar ve virüslerden oluşmaktadır. Çok tüketim halinde hatta bazen az tüketilse bile var olan bakteri, virüs ve mantarlar sebebi ile bayılarak yenilen midye; birçok hastalığa ve zehirlenmeye yol açabilmektedir.

 

NEDEN ZEHİRLER? İÇİNDE NE VAR?

Pişmiş midyenin içinde ne var? Midyenin içinde pirinç, çeşitli baharatlar, soğan, kuş üzümü, zeytinyağı, dereotu, yenibahar, dolmalık fıstık, kesme şeker, limon suyu bulunmaktadır. Bu malzemelerden birkaçı midye içi hazırlanırken isteğe bağlı konulmaktadır. Bakıldığında çok masum ve yenebilecek gibi görünen bir iç harca sahip olsa da hastalıklara ve zehirlenmelere yol açma olasılığı çok fazladır. Bunun başlıca sebepleri arasında bayat midye tüketmek yer almaktadır. Kabukları çok açılmış, uzun süre beklemiş, içi kurumuş midyeler tüketilmemelidir.

Etsi kısmın bakteri, virüs ve mantarlardan oluşmasından kaynaklı beklemiş midyelerin zehirleme olasılıkları ve kapasiteleri %90 oranında daha fazladır. İçi güzel temizlenmemiş midyelerin de hasta olma oranını arttırdığı görülmektedir. Çoğu zaman içi iyice temizlenmiş olan midyelerin, kirli kaplar içinde taşınması, kirli yüzeylere temas etmesi, kirli aletlerle ayıklanması, ayıklandıktan sonra kirli suya ve ya kirli kaplara alınması, ayıklama işleminin temiz, hijyenik el ve aletlerle yapılmamış olması midyenin iç harcını da, kendisini de büyük oranda kirletmekte ve hastalığa açık hale getirmektedir.

Her ne kadar yerken midyenin içindeki pirinçli ve limonlu kısmı yediğimizi düşünsek de aslında midyenin yaşadığı yerin bakterileri, pislikleri, mantarları, virüsleri ile birlikte midye içini tüketiriz. Avlandığı bölgeden de kaynaklı olarak midyenin içinde sizi HEPATİT A hastalığına sürükleyecek bakteriler de bulunmaktadır. Bakıldığında pirinç ve etten oluştuğu düşünülen midyenin içinde aslında pirinç ve birçok bakteri bulunmaktadır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments