in

Kelebek ne yer? Neyle beslenirler ?

Kelebekler renk renk desen desen olan görünümleriyle bizleri kendilerine hayran bırakan canlılardır. Doğa yürüyüşlerinde çoğu zaman gözlerimiz hep kelebekleri arar. Kelebek ne yer sorusu aklına takılanlarda olmaktadır. Kelebekler yapı itibari ile oldukça değişik canlı türlerindendir. Hem beslenmeleri hem de yaşam süreleri ile kelebeklerin birçok canlıdan farklı özellikleri bulunmaktadır.

Kelebeklerin Beslenmesi

Kelebekler birçok canlının aksine ağızları ile beslenmez. Tırtıl aşamasında olan kelebekler yaprak ve diğer bitkilerin parçalarını ağızları ile koparıp çiğneyerek beslenirler. Tırtıllar beslenmeleri için ihtiyaç duydukları her şeyi bitkilerden alırlar. Bu nedenle ayrıca su ihtiyacı hissetmezler. Kelebek haline geldikleri zaman daha geniş alana yayılabildikleri için daha farklı bitki türleri ile beslenme şansı yakalarlar. Kelebeklerin büyük bir kısmı çiçek nektarlarını tercih ederler ve çeşitli sıvılar ile beslenirler. Kelebeklerin ağızları olmadığı için beslenme aşamasında hortuma benzeyen tüpleri kullanırlar. Ayrıca tat alma duyuları da ayaklarında bulunmaktadır. Bir şeyi yemek istediklerinde önce ayakları ile tadına bakarlar. Önce ayakları ile kontrol ettikleri besinleri daha sonra tüpleri ile emmeye başlarlar.

Tüm Çiçeklerin Tadına bakar

Kelebekleri çiçekler arası polenleri taşıyarak bitkilerin daha sağlıklı büyüyebilmesi için de gerekli ortamı hazırlar. Birçok çiçek çeşidinde kelebekler özellikle polenlerin ve çiçeklerin öz sularının tadına ayakları ile bakar. Beğendiklerini hortumları ile emerek beslenir. Bu sayede hem kendi beslenmesini yapmış olur hem de bitkilerin gelişimine katkı sağlar.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments