in

ŞaşırtıcıŞaşırtıcı

Koala ne yer neyle beslenir

Avusturalya’da yaşayan ve ağaçlardan hiç aşağı inmeyen koalalar sevimlilikleri ile insanların dikkatini çekiyor. Kalın ve kuyruksuz gövdeleri, yuvarlak ve tüylü kulakları ve kaşık gibi burunları ile adeta oyuncak hayvanlara benziyor. Hayvanlar aleminde sahip oldukları farklı özellikler ile her zaman dikkat çeken koala ne yer, nasıl uyur gibi birçok soru merak ediliyor.

Koalalar aslında tembellikleri ünlüdür. Aynı zamanda iştahlı olmaları ve otçul olmaları onların en önemli özelliklerindendir. Koalaların günde dört öğün yiyerek yaşamlarını devam ettirdiğini biliyor muydunuz?

Peki, bu dört öğünde de koala ne yer? Aslında bunun tek bir yanıtı bulunuyor. Koalalar genellikle okaliptüs ağaçlarında yaşıyorlar. Ve beslendikleri tek şey okaliptüs ve benzeri ağaç yaprakları oluyor. Otobur olan bu cins bir dün içerisinde bir kilogram yaprak tüketebiliyor. Yaşadıkları doğal ortamda zehirli yaprakların varlığı söz konusu oluyor. Elbette bunları ayırma şansları olmadığı için tükettikleri yaprakların bazıları zehirli olabiliyor. Ancak mideleri ve vücut bağışıklık sistemleri bu zehirleri tolere edebilecek bir güce sahip olduğu için, insanları ve birçok hayvanı zehirleyebilen bu otlar koala için besin kaynağı oluyor.

Koalalar tembel hayvanlar oldukları için besin bulmak için hareket etmeyi ve uzaklara gitmeyi tercih etmezler. Günde en az 17 saat uyuyan koalaları yaşadıkları ağalarda olan yapraklarla beslenirler. Yaprak bulamadıklarında kendilerine yakın olan çalı yapraklarını yerler.

Çok sıcak bölgelerde yaşayan koalalar için su tüketimi de en çok merak edilen konulardan birisidir. Tüketmiş oldukları yapraklar içerisinde yoğun su barındırdığı için aslında çok su ihtiyaçları olmaz.

Yavru Koala ne yer

Koalalar her tür yaprak yediği için ve bunların arasında zehirli yapraklarında çıkma ihtimali olduğu için hep çok güçlü bir bağırsak sistemine sahiptirler. Ancak yavru koalalarda ilk 6 aya kadar bağırsak sistemleri gelişmediği için beslenme şekilleri çok farklıdır. Yavru koala ne yer diye merak edenler aldıkları yanıtla şaşkınlık yaşayabilir. Yavru koalalar ebeveynlerinin dışkısı ile beslenir. Bu ne kadar nahoş bir durum olsa da onların yaşama tutunabilmeleri için bu hayati bir önem taşır. Dışkı ile beraberi anne sütü tüketen yavru kolalar 6. aydan sonra yaprak tüketmeye başlayacaktır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments