in ,

Kepeklerden Kurtulma Yolları – Bu Yöntemlerle Kepeklerinizden Kurtulun

Kepekler hem kadın hem erkeklerin baş düşmanı desek yeridir. Denenen şampuanlar, kürler, yöntemlerin birçoğu hüsranla bitiyor. Bu yazımızda sizler için “Kepeklerden Kurtulma Yollarını” derledik.

İçerik Tablosu

Uzun veya orta uzunluktaki saçlara sahip olan insanların en muzdarip olduğu konu kepeklerdir. Her mevsim geçişinde, her sabun değiştirme de, her yaşta farklı farklı miktarlarda kepek sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Önemli olan ise zararlı birçok kimyasal ile saç derinize ve saçlarınıza zarar vermeden bu düşmanı ya azaltmak ya da yok etmektir. Bu yöntemlerle saçlarınıza zarar vermeden kepeklerinizden kurtulabileceksiniz.

Kepekler İçin Zeytinyağı Kullanmak

Şaçlarınızın kökü kuruysa ve kepek oluşumunu bu soruna bağlıyorsanız, zeytinyağı sizin için iyi bir çözüm olabilir. Bu yöntem ile saç deri köklerinizi zeytinyağ ile besleyebilirsiniz. Uygulaması da bir o kadar kolay. Saç ve saç diplerinize zeytinyağını güzelce yedirin, daha sonra ise bir bone yardımıyla saçlarınızı sarın. Bu süreç için 3-4 saat yeterli olacaktır. Bu işlemi evdeyken ve akşam yapmanızda fayda var. 3-4 saatlik sürecin ardından saçlarınızı güzelce durulayın. Böylelikle saç kuruluğundan kaynaklanan kepeği yenebilirsiniz.

Karbonat Sayesinde Kepeklerinizden Kurtulun

Öyle bir madde düşünelim ki, insan vücudundaki tüm dertlere çözüm olsun. Bu madde tabi ki karbonat. 1 tatlı kaşığı miktarındaki karbonat saçlarınız için duş yaptıktan sonra yeterli olacaktır. Karbonatı ellerinizle saçlarınıza uygularsanız daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Kepek Azaltmada Etkili Olacaktır

Hindistan cevizi yağı da saçlarımız ve saç derimiz için oldukça faydalı ve besleyici özelliğiyle dikkat çekmektedir. Bir miktar süre zarfında parmaklarını hindistan cevizi yağına bandırarak saçlarınıza yavaş yavaş masaj yapın. Bu süreçte hızlı hareketlerden kaçınmalısınız, çünkü saç deriniz hassas olabilir. Bu uygulama yöntemini haftada 1-2 kez deneyebilirsiniz.

Poşet Çaylar Kepeği Azaltır mı?

Farklı bitki çaylarının poşet çaylarını kullanarak kepeklerinizi yenebilirsiniz. Eğer farklı bitki çaylarına ulaşmakta zorluk çekiyorsanız, poşet çaylar ile bu sorununuzu çözebilirsiniz. Yeşil, ıhlamur ve ada çayı gibi poşet çaylarını saçlarınız üzerinde uygulayabilirsiniz. Bu yöntem ile birlikte kepeklerinizde bir azalma göreceğinizden eminiz.

 

Kepekli Saçlar İçin Yoğurt Bir Çözücü Olabilir mi?

Bu yöntem size ilginç gelebilir fakat bir de denedikten sonra bir daha düşünün desek yeridir. Yoğurt içerisindeki faydalı maddeler kepekleriniz için etkili bir çözüm olabilir. Saçlarınıza yoğurt sürmeden önce saçlarınızın temiz ve saç derinizin gözeneklerinin açık olmasına dikkat ediniz. Ancak bu şekilde yoğurt etkili olabilecektir. Parmaklarınız ile saçlarınızı yoğurdu yedirin ve göreceli olarak 15 dakika gibi bir süre boyunca bekleyiniz. Daha sonra ise yeniden duşa giriniz ve saçlarınızı durulayınız. Haftada birkaç kez yoğurt yöntemini denemekte fayda var.

Aşırı Terlemeden, Yağlı Yiyeceklerden, Stresten Uzak Durun!

Yukarıdaki yazdığımız tüm yöntemleri uygulasanız bile her şey önce mevcut durumu korumayla başlar. Mevcut durumuzda kepek azalması olmasa bile lütfen artma da olmasın. Saç derinizde oluşacak aşırı terlemeden kaçının. Çok yağlı yiyeceklerden uzak durun. saçınızın yağlanmasını önüne geçin. Ancak bu şekilde kepeklerinizi azaltabilirsiniz. Stres gibi olumsuz durumlarda vücudun bir tepki mekanizması olarak kepekleriniz artabilir. Bu nedenle olumsuz durumlar içine girmemeye çalışınız. En başta kendinizi seviniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments