in

ÜzücüÜzücü HarikaHarika ŞaşırtıcıŞaşırtıcı SevmedimSevmedim AnlamadımAnlamadım

Kırmızı renk nasıl elde edilir

Renkler hayatımızda çok önemli bir yere sahipler. Onlarla bu kadar içli dışlı yaşarken nasıl oluştukları konusunda da fikir sahibi olabilirsiniz. Herkesin bildiği gibi ana ve ara renkler bulunuyor. Ana renkler birincil renkler olarak biliniyor. Ve onları başka hiçbir rengi karıştırarak elde edemiyorsunuz. Ara renkler ise ana renklerin karşımı ile elde ediliyor. Peki, en çok sevilen ve kullanılan renklerden olan kırmızı nasıl bir renktir ve kırmızı renk nasıl elde edilir diye soruyorsanız işte kırmızı hakkında tüm merak edilenler;

Kırmızı ana renk midir, ara renk midir

Kırmızı en sıcak renklerden birisidir. İnsanlar üzerinde çok büyük ve aslında olumlu bir etkiye sahiptir. Bu sıcak ve göz alıcı renk ana renklerden birisidir. Kırmızı renkte aynı mavi ve sarı gibi ana renktir. Ana renkler başka renklerin karışımı sonucunda elde edilemezler. Kırmızı renk nasıl elde edilir diye merak edenler için söyleyelim hiçbir iki rengi karıştırarak kırmızı rengine ulaşamazsınız.

Eğer saf bir kırmızı renk elde etmek istiyorsanız, o rengi direk olarak kullanmalısınız. Bir resim çalışması yaparken kırmızı renge ihtiyacınız olacaksa, farklı renklerin karışımı ile bunu elde edemeyeceğinizi bilmelisiniz. Bunun için resim çalışmalarınızda kullanmak üzere kırmızı renk bir boya satın almalısınız.

Kırmızının tonları nasıl elde edilir

Kırmızı renk nasıl elde edilir sorusuna yanıt olarak saf kırmızı renginin elde edilmeyeceğini belirtmiştik. Ancak saf kırmızı yerine kırmızının tonlarını elde etmek istiyorsanız bunun için bazı karışımlar yapabilirsiniz.

Eğer saf kırmızı renginden daha açık, pembeye yakın bir kırmızı rengine ulaşmak istiyorsanız kırmızı boya ile beyaz boyayı karıştırmalısınız. Bu karışım içerisinde kırmızı rengin yoğunluğu çok daha fazla olmalıdır. Ve renk tonuna göre beyaz oranını kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Eğer bordoya yakın bir kırmızı renk nasıl elde edilir diye merak ediyorsanız bu sefer saf kırmızı rengi ile siyah rengi karıştırmalısınız. Yine bu karışımda kırmızı rengin yoğunlukta olmasına dikkat etmelisiniz. Bordo tonuna göre çok az bir siyah boya ile kademeli olarak bir renklendirme yapabilirsiniz.

Eğer turuncu renge yakın bir kırmızı renk nasıl elde edilir diye merak ediyorsanız bunun için saf kırmızı rengi ile çok az miktarda bir sarı renk karışımı yapabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments