in

Kısaca Transfobi Ne Demek? Transfobi Belirtileri Nelerdir?

transfobi ne demek

İnsan toplumları içerisinde birbirinden farklı diller, cinsiyetler, davranışlar, kültürler ve cinsiyet eğilimleri bulunmaktadır. Bu cinsiyet eğilimlerinin biriside transseksüelliktir. Transseksüellik ise toplumun belirli kesimlerinde transfobiye neden olmaktadır. Eğer sizde transfobi ne demek bağlamında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

İçerik Tablosu

Transfobi Nedir?

Toplum içerisinde yaşayıp farklı cinsiyet tercihleri olan insanlara karşı toplum tarafından duyulan nefret, aşağılama ve korkuya transfobi denir. Transfobi bununla sınırlı kalmayıp toplum tarafından transseksüel kişilere uygulanan baskıyı, aşağılamayı, rahatsızlığı ve şiddeti de içerisinde barındırmaktadır.

transfobi ne demek

Transfobi ne demek konusu genel olarak cinsiyet normlarına uymayan transseksüel bireylere karşı duyulan bu fobi, homofobinin bir dalı olarak da kabul edilebilir.

Transfobi Kelimesinin Kökeni Nedir?

Trans “karşı, uzak”  kelimesi ve korku anlamına gelen fobi kelimelerinin birleşmesiyle meydana gelmiştir.

Transfobi Ne Demek, Transfobi Belirtileri Nelerdir?

  • Trans bireylere karşı nefret duyma, ilerleyen süreçlerde bu nefretin bir tiksintiye dönüşmesi
  • Transseksüel insanlara karşı organize şekilde zorbalık, şiddet uygulamak
  • Trans bireylere karşı uygulanan ayrımcılığı destekleme, ek olarak bu bireylerin toplum içerisinde diğer insanlar gibi yaşamalarına engel olmak
  • İstismar eder derecesinde sözlü taciz ve farklı biçimlerde hor görmek,

Yukarıdaki tüm belirtiler normal bir cinsiyet eğilimine sahip olan insanda ortaya çıkan transfobik belirtilerdir. Transfobi ne demek bağlamında diğer merak edilen konuların başında gelen bu belirtiler insanların kendilerini transfobik yahut tam tersi olarak nitelendirmesinde yardımcı olmaktadır.

 

 

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments