in

Transseksüel kadın ne demek, kimlere trans deniliyor

Ülkemizde son yıllarda cinsel kimlikler konusunda çok hızlı ve farklı gelişimler yaşanıyor. Artık oldukça yaygın hale gelen bu karmaşa içerisinde farklı birçok kelime ve tabir duyuluyor. Hangi tür cinsel eğilimlere ne denildiğini takip etmek bazen zor olabiliyor. Trans kelimesi de sıklıkla karşımıza çıkan tanımlamalardan birisi oluyor. Trans birey olarak sosyal medyada, haberlerde ya da bazı ortamlarda duyduğumuz cinsel kimliğin ne olduğunu tam olarak bilemiyoruz. Peki, Transseksüel kadın ne demek, kimlere trans birey ya da trans kadın deniliyor? Gelin kısaca Transseksüel kadın ne demek birlikte bakalım.

Trans ya da transseksüel ne demek

Trans kelimesinin anlamı kişinin cinsiyet kimliği ile atanmış olan cinsiyetinin uyumlu olmaması durumudur. Yani bir kadın ya da erkek kendilerini sahip oldukları cinsiyet rollerine uygun hissetmezler. Ve bunu saklamazlar. İçlerinde yatan cinsiyet hangisi ise o yönde yaşamaya başlarlar. Çünkü sahip oldukları cinsiyet etiketleri kendilerini mutlu hissetmek için yetersiz kalmaktadır.

Transseksüel bireyler doğduklarında bir cinsiyete ve bu cinsiyete bağlı bir cinsel organa sahiptir. Ancak zamanla bu cinsiyetin kendilerine uygun olmadığını anlarlar. Burada bazı şeyler yanlış ve eksiktir. Ve doğum ile kendilerine atanan cinsiyeti kabul etmeyerek içlerinden gelen tarafa yönelim gösterirler.

Transseksüel sendrom anne karnında başlar

Transseksüel sendromu aslında doğuştan gelen tıbbi bir durumdur. Bu süreç ilk olarak annenin döl yatağında şekillenir. Ve cenin gelişiminde bazı şeyler yanlış gider. Bebeğin gövdesinin cinsiyeti ile beyin cinsiyeti aynı kalamaz.

Bir anne karnında her yavru ilk 2. ayına kadar dişi cinsiyettedir. Rahim gelişimine göre ceninin salgıladığı hormonlarla birlikte 2. aydan sonra cinsiyet ataması yapılır ve bebekler ya dişi kalır, ya da erkeğe dönüşür. İşte trans bireylerde gövde cinsel dönüşümünü yaparken beyin değişmeden dişi kalır. Fiziksel olarak erkek olan bir bebek beyin olarak dişi kalmaya devam eder. Yaş ilerledikçe dişi bir beyne sahip olan erkekler dişiye yönelik bir yaşam sürmeyi tercih eder. Ve transseksüel kadın olarak tanımlanır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments