in

Kişinin güzel ahlaklı olmasında dinin rolü nedir

Peygamber efendimiz SAV ‘ ben güzel ahlakın tamamlanması için gönderildim’ buyuruyor. Herkesin de bildiği gibi peygamberimiz Allah’a nasıl kul olunacağını ve İslam ahlakına nasıl sahi olunabileceğiniz göstermek üzere gönderiliyor. Bu ayetlerden ve anlatılanlardan yola çıktığınızda kişinin güzel ahlaklı olmasında dinin rolü nedir sorusunun en net yanıtları da burada alınmış oluyor.

İslam dininin en önemli konularından birisi Müslüman ahlakıdır. İslam’da Allah’ın birliğini kabul etmek şarttır. İslam inancınız kabul etmek gerekir. Bu kabullenme ise beraberinde İslam’ın nasıl yaşanacağı konusu getirir. İşte İslam’ı gerektiği şekilde yaşama konusunda ahlak en önemli unsurlardan birisi olarak bilinir. İslam dinini layıkıyla yaşayan her insan o güzel ahlaka sahip olmuş olur.

Din ve ahlak kavramları sadece İslam dini için geçerli değildir. Tüm dinler ahlak kurallarını içerisinde barındıran kavramlardır. Ve bu iki kavram aslında bir bütündür. Kişinin güzel ahlaklı olmasında dinin rolü nedir diye merak edenler için iki kavram da birbiri içine geçmiş bir sarmaldır.

Kuran’da yer alan ahlaki kavramlar

Dinimiz iyilik, güzellik, vicdan, merhamet ve bunun gibi birçok olguyu içerisinde barındırıyor. Peygamber efendimiz dinimizin en önemli ve birebir temsilcilerinden birisi olarak yapmış olduğu her hareket dinimizce gereken olarak biliniyor. Peygamber efendimizin sahip olduğu ahlak ise kişinin güzel ahlaklı olmasında dinin rolü nedir sorusunun en güzel yanıtı oluyor.

Kuran içerisinde birçok ayette kişilerin nasıl bir ahlaka sahip olması gerektiği açıkça anlatılıyor. Ahlaklı bir kişiliği tercih eden her insan için Kuran ve peygamber efendimiz çok önemli bir yol gösterici oluyor.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments