in

Neden Güzel Ahlaklı Bir İnsan Olmalıyız?

Neden Güzel Ahlaklı Bir İnsan Olmalıyız?

Neden güzel ahlaklı bir insan olmalıyız? Neden iyi insanlar olmalıyız? Çünkü eğer iyi insanlar değilsek, bu büyük düzende ne fark ederdi? Eğer dünya bizler iyi ahlaklı insanlar olduğumuz için daha iyi bir yerse, bu harikadır ve zaten yapılmış olan iyiliği devam ettirmek istememiz gerektiğini söylemeye gerek yok. Ancak dünyayı şu anda olduğundan daha iyi bir yer haline getirmek için yapabileceğimiz bir şey varsa bu bir düzeyde iyilik yapmanın bir argümanı o zaman kendimize neden yapmadığımızı sormalıyız.

Neden iyi insanlar olmalıyız? Bunun nedeni sadece, eğer öyle değilsek diğer insanlar bizi küçümseyecekleri için değil, aynı zamanda insanlarda çoğu insanın fark ettiğinden daha önemli olan bir şey olduğu için. O şey bizim ahlaki karakterimizdir. İyi bir insan olmak ne anlama geliyor? Bu, doğruyu ve yanlışı önemsediğiniz ve her şeyi aceleyle yapmadığınız anlamına gelir. Koşullar ne olursa olsun eylemlerinde tutarlı olmaya istekli olduğunu ve rüzgar nasıl eserse essin kafanı ve kalbini doğru yerde tutacak karakter gücüne sahip olduğunu bilmektir.

İnsanlığı olması gerektiği gibi görmeye devam edeceksek ve hem eski hem de yeni diğer insanları gerçekten oldukları gibi göreceksek, o zaman biraz ahlaki yapıya ve ahlaki dayanıklılığa sahip olmamız gerekir. Bu değerleri koruyamıyorsak, bir sorunumuz olduğuna inanıyorum. Onları koruyabilirsek, dünyanın geri kalanının emin ellerde olduğuna inanıyorum.

En önemlisi de bunlar arasında ahlaklı bir birey olabilmek için erdemli davranmaktır. Erdemli bir birey olmak demek hiç kimse sizin ne yaptığınızı bilmese dahi sizin bunu bildiğiniz bilincinde hareket etmek demektir ve gerçekten de manevi anlamda kendinizi huzurlu hissedeceğiniz bir hayat görüşünü benimsemiş olduğunuzu gösteren bir durumdur.

Eğer ki bu şekilde hareket ederseniz hayatta her zaman en güçlü psikolojiye de en mutlu kişilik yapısına da siz sahip olursunuz ve pek çok durum ve olay karşısında sorunlardan uzak kalırsınız. Bu da hayatınızı daha huzurlu ve daha yaşanabilir kılacak olan şeylerden sadece biridir ahlaklı olmak adına.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments