in

Kokan Et Nasıl Kurtarılır?

Kokan Et Nasıl Kurtarılır?

Kokan et nasıl kurtarılır sorusu mutfakta zaman geçiren kadınların merak ettiği sorulardan birisidir. Her zaman en çok kullanılan ve besin değer yüksek olan kırmızı et eğer doğru koşullarda saklanırsa sizin için sağlıklı olacaktır. Bozulan et tüm besin değerlerini kaybedecek ve tüketilmesinin size bir faydası olmayacak, hatta zararı olacaktır. Bu nedenle tüketmek üzere olduğunuz etin tazemi yoksa bozuk mu olduğunu anlamalı ve ona göre kullanmalısınız.

Eğer etinizin kırmızı ve canlı bir rengi varsa henüz taze olan bu et her zaman sizin için en faydalı olandır. Eğer etin ekşi ve mora çalan bir rengi bulunuyorsa bu et artık bozulmuş demektir.  Ve kurtulma ihtimali bulunmamaktadır, direk çöpe atabilirsiniz. Fakat önünüzde duran etin o kadar da kötü durumda olmadığını hatta kurtulabileceğini düşünüyorsanız yapmanız gereken birkaç metot ile etin kullanımını sağlayabilirsiniz.

Eğer kurtarılabilecek durumda bir et ile karşı karşıyaysanız eti geniş bir leğen içerisinde elma sirkesi ile güzelce yıkayabilirsiniz. Bu sayede kullanılabilir bir hale gelecektir. Yine hafif kokmaya başlamış olan eti atmak istemiyorsanız ve kullanmak istiyorsanız bol yağ ve soğanla birlikte kavurarak sahip olduğu kokuyu yok etmesini sağlayabilirsiniz.

 

Et ne zaman bozulur?

Herkes etin nasıl kurtarılacağına dair metotlar veya yeniden kullanılabilmesine dair tavsiyeler sormaktadır. Fakat oldukça az kişi etin ne zaman gerçekten bozulduğu hakkında bilgi sahibidir. Etin ne zaman kullanılamaz hale geldiğini anlayabilmek için öncelikle rengine ve kokusuna bakmak gerekmektedir. Etin hafif pembeye çalmakta olan rengi, ne zaman mora dönmeye başlar ise anlayın ki o etin atılması gerekmektedir. Birde üstüne kokusunda bir ekşime tarzı durum bulunuyorsa artık yenilmeyecek olduğunu anlayabilirsiniz. Fakat etin renginde değişiklik yok tadında hafif bir değişme durumu yer alıyorsa o zaman etinizi kurtarabilirsiniz demektedir

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments