in

Kolonya Saçı Beyazlatır Mı? Nasıl Etki Yapar

KOLONYA SAÇI BEYAZLATIR MI?

Eski zamanlardan beri saça şekil vermek için ve sabit tutmasını sağlamak için saça kolonya sürülmektedir. Peki bu işlem ne kadar doğru? Saçına bu gibi amaçlardan dolayı kolonya sürenler “kolonya saçı beyazlatır mı? “, “kolonya saçı kurutur mu?” gibi soruların cevabını çok merak ediyor. İşte kolonya saçı beyazlatır mı sorusunun cevabını merak edenler için haberimizin devamı.

Kolonya içerisindeki alkol ve kimyasallardan dolayı aslında saça sürülmesi uygun olmayan bir maddedir. Yakıcı özelliği olduğundan saç derisinde ciddi alerjik reaksiyona sahip olabileceği gibi saçı oldukça kurutacaktır da. Saça bolca kolonya boca etmek saçınızın pH değerini muhtemelen bozacaktır ve kuruluk veya döküntü gibi sorunlara yol açacaktır.

Peki kolonya saçı beyazlatır mı? Evet, içerisindeki kimyasallar dolayısıyla kolonyayı saçta çok fazla kullanmak saçı beyazlatabilir. Yalnızca beyazlatmakla kalmaz, saçı kurutacağı için dökülmesine de yol açar. Saça kolonya sürmek bu nedenlerde dolayı kesinlikle besleyici değildir, aksine beraberinde döküntü, kaşıntı, beyazlık, kepek ve kızarıklık gibi problemler getirebilmektedir.

KOLONYA SAÇA NASIL ZARARLAR VERİYOR?

Birçok çeşidi bulunan kolonya, içerisindeki kimyasal maddeler ve alkol nedeniyle vücuttaki hassas yerlere uygulanması doğru olmayan bir üründür. Saç derisi ve saç da buna örnektir. Belki tek seferde gözle görülür bir fark yaratmayacaktır fakat uzun vadede saça kolonya sürmenin belli zararları vardır.

  • Saça şekil vermeye çalışırken sürülen kolonya, aksine saçı daha mat ve cansız gösterecektir.
  • İçerisindeki herhangi bir maddeye alerjiniz olup olmayacağını bilemeyeceğiniz için, kafa derinizin alerjik reaksiyon göstermesi muhtemeldir. Bunlar kızarıklık ve yanma olabilir.
  • Saça uzun süre kolonya sürmek, saç hava almayacağından kepek oluşmasını sağlayabilir.
  • Saçı kurutucu etkisi olduğu için kolonya, saçı zamanla zayıflatacak ve bu zayıflamalar dökülmelerle sonlanacaktır.
  • Eğer saçınız boyalıysa boyanın kendi renginde de açılmalar yaratacak rengi bozabilir.
  • İçinde alkol bulunduğu için sürekli saçlara kolonya boca etmek saçı beyazlatabilmektedir.

Eğer saçınıza kolonya döken biriyseniz bunlar gibi sonuçlar almanız muhtemeldir. Saça kolonya dökme yöntemi şekil vermek için doğru bir yöntem olmayacaktır, saç şekillendirici ürünler kullanmanızı tavsiye ederiz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments