in

Koyun eti neden kokar

Türk mutfağının ve Anadolu lezzetlerinin vazgeçilmezlerinden birisi de koyun etidir. Birçok yöresel ve özel yemeğin yapımında koyun eti kullanılır. Bu kadar çok tercih edilmesine karşın aslında koktuğu için tercih edilmediği durumlar da çoktur. Koyun eti kokar mı, koyun eti neden kokar gibi sorulara denk gelebilirsiniz. Türk mutfağının bu özel lezzeti için bazı bilgiler verelim.

Koyun eti kokar mı diye soranlar için evet, maalesef ki koyun etinin diğer kırmızı etlerden farklı olarak kendine has bir kokusu vardır. Dana etine göre yumuşak ve kolay pişimli olsa da, sahip olduğu bu koku nedeni ile bazı insanlar koyun eti pişirmeyi ve yemeyi tercih etmezler.

Koyun eti neden kokar, bunun önüne geçilmez mi diye merak edenler içinse koyunlar meralarda ve otlaklarda yetişen hayvanlardır. Onlar sürekli yeşilliklerde gezerek ve buldukları her otu yiyerek beslenmektedirler. İşte bu farklı otlarla beslenmesi onların etlerinin kendine has bir kokusu olmasına neden olmaktadır.

Koyun eti neden kokar diye soranlar için bu koku köy yaşantısına ve köylerde olan kendine has kokulara alışkın olan insanlar için oldukça gereksiz bir sorudur. Köy hayatına alışkın olan insanlar için koyun etinin kokmadığı gerçeği vardır. Şehir hayatında doğup büyüyen insanlar için koyun eti koksa da, köy hayatını bilen ve sevenler insanlar için bu rahatsız edici bir koku değildir.

Koyun etinin kokusu nasıl gider

Koyun eti neden kokar konusunu öğrendiğimize göre, aslında çok sağlıklı ve besleyici olan koyun etinin kokusunun nasıl giderildiğini de öğrenmeliyiz. Çünkü sağlıklı bir vücut için koyun eti tüketmeliyiz. Koyun etinin kendine has olan bu kokusunun giderilmesi için bazı sos ve marine yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemleri uyguladığınızda koyun etinin kendine has olan kokusunu yok edebilir ve çok lezzetli ızgara ve yemekler yapabilirsiniz.

Koyun etinin hem kokusunu gidermek hem de onu daha lezzetli bir hale getirmek için bir gün önceden marine etmeniz gerekecektir. Marine işlemi oldukça basit bir işlemdir. Damak tadınıza göre merine için farklı lezzetler kullanabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments