in

Kredi Kartından Nakit Para Çekilir Mi?

Kredi Kartını Kullanarak Para Çekilir Mi?

Kredi kartından para çekilir mi diye soran pek çok ziyaretçimiz için özel olarak bu yazıyı hazırladık. Kredi kartını kullanarak bankamatikler üzerinden nakit para çekmek mümkün olmaktadır.

İçerik Tablosu

 

Bankalar, kredi kartları için nakit avans limiti koymaktadırlar. Söz konusu bu nakit avans limiti kredi kart limitinin yüzde 25’i kadar olmaktadır. Yani kredi kart limitiniz 4 bin TL ise, nakit avans limitinizde 1,000 TL olacaktır. Nakit avans limiti, sürekli olarak artıp azalabilir, kredi kart borçlarınızı ödediğiniz zaman nakit avans limitiniz artar iken, borçlanmanız arttığında ise nakit avans limiti düşer. Çünkü nakit avans limitleri kullanılabilir kart limitine göre ayarlanmaktadır.

 

Nakit Avans Ücretleri

Kredi kartından para çekilir mi diye soruyorsanız, kredi kartı harcama yapmak için tasarlanmıştır ve kredi kartından nakit para çekip harcama yapmak, kredi kartını kullanım amacına göre kullanmamak anlamına gelir. Bu nedenle kredi kartlarından nakit avans çektiğinizde, hem bu nakit avans için bir komisyon bedeli ödenir hem de bu borç için faiz tahsil edilir. Nakit avans tutarı taksitli olarak çekilebilir ve bu tutarın taksitli olarak çekilmesi durumunda banka hem faiz hem de Banka Sigorta Muamele Vergisi tahsil edecektir.

 

Nakit Avans, anlık oluşabilecek ihtiyaçlar için çok önemli olabilir. Örneğin acil bir şekilde nakit ödeme gerektiren durumlarda nakit avans mutlaka kullanılması gereken bir durumdur. Ancak nakit avans çekmenin maliyetleri vardır ve bu maliyetleri de bilmek gerekmektedir. Kredi kartından para çekilir mi diye soruyorsanız aşağıdaki maddeleri iyice okuyarak işlem ücretlerini öğrenebilirsiniz.

 

Nakit Avans Faiz Oranı ve İşlem Ücretleri

  • Nakit avans çekimlerinde uygulanan faiz oranı aylık yüzde 1,40 olarak belirlenmiştir.
  • Söz konusu faiz oranı taksit uygulamalarında da geçerlidir.
  • Söz konusu faiz oranı dönem borcu içine de dahil edilebilir.
  • Nakit Avans çekim ücretleri bankaya göre değişkenlik gösterebilir.
  • Genelde 1,5 TL sabit komisyon ve artı olarak yüzde 1,5’luk çekim komisyonu uygulanır.
  • Kredi kartından 1,000 TL nakit avans çeken biri totalde 16,50 TL komisyon öder.
  • Kredi kartından taksitli olarak çekilen her 1,000 TL nakit avans için her bir taksit başına 14 TL faiz tahsil edilir.

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments