in

Lise Mezunları Ne İş Yapabilir

LİSE MEZUNLARI NE İŞ YAPABİLİR?

  Üniversite mezunlarının arttığı; iş imkanlarının azalmaya başladığı bu dönemlerde lise mezunlarının da üniversite mezunlarından fazla olmaya başladığını, 10 milyonu aşkın lise mezunu olduğunu söylemek mümkün. Bir an önce iş hayatına atılmak isteyen, daha lisedeyken mesleklerini eline alacak kadar kalifiye olan birçok girişimci lise mezunu insan, ne iş yapabileceklerini, nasıl bir yol çizmeleri gerektiğini düşünmekte ve araştırmakta. Sakın endişelenmeyin, çünkü bunun için çeşitli yollar mevcut!

Farklı farklı iş kollarında kendilerini geliştirmelerini sağlayacak, kişiye iş imkanı yaratacak eğitimler veren liseler mevcut. Bu liseler içinden daha çok meslek lisesi mezunları kendilerini daha ön planda tutacak donanımlara sahip olarak mezun olmaktadır.  Lisede staj imkanına sahip olan kişilerin mezun olduktan sonra staj yaptıkları yerde çalışmaya devam etme fırsatı da olmakta.

Lise mezunlarının iş bulabilmesi için birçok fırsat kolu bulunmakta! İşte bunlardan birkaçı!

Öncelikle “İŞKUR” üzerinden başvuruda bulunup çeşitli iş kollarında kendilerine meslek edinebilirler. Ustalık alanlarına, yeteneklerine, uğraşlarına göre diploma göstererek devlet aracılığı ve yardımıyla iyi maaşlarda iş bulmaları mümkün.  Bunun yanı sıra, son yıllarda iş arayanlara büyük ölçüde umut olan farklı farklı “kariyer siteleri” üzerinden de lise mezunları da kendine uygun bir işi bulabilir! İnternet üzerinden kolayca ulaşılabilecek olan kariyer siteleri, farklı dallarda birçok iş imkanını bizlere sunmakta. Devamında ise ilgi ve yetenek alanınıza dahil olan ilgili yerlere CV aracılığıyla doğrudan başvurularda ve görüşmelerde bulunup lise mezunu olarak iş imkanı elde edebilirsiniz!

Lise mezunları, operatörlük, satış elemanlığı, çağrı merkezi elemanlığı, kasiyerlik, mağaza müdürlüğü, kamu personelliği, itfaiyecilik gibi işlerde çalışabilirler. Tercihe bağlı olarak belediyenin sunduğu kısa süreli kurs hizmetlerinden faydalanıp farklı alanlarda da çalışmalar sağlayabilirler.

  LİSE MEZUNLARI İÇİN KPSS FIRSATI!

Üniversite mezunlarının girebildiği ve yararlanabildiği gibi, lise mezunlarının da KPSS sınavına girip lise mezunları iş alımı fırsatlarından yararlanmaları mümkün. KPSS sınavı lise mezunları için paha biçilemez bir fırsat olarak görülebilir. Devlet kapısının farklı alanlarında çok rahat bir şekilde iş bulmanızı sağlayacak olan KPSS sınavı ile lise mezunları da kendilerine iş imkanı yaratabilirler.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments