in ,

Açıktan okumak nasıl, oluyor, neler gereklidir?

Açıktan Okumak

Günümüzde belli sebeplerden yüz yüze eğitim göremeyecek durumda kişiler ya da yüz yüze eğitim görmek istemeyen kişiler açıktan okumayı tercih ederler. Açıktan lise okunabileceği gibi üniversite de okunabilir. Açıktan lise okumak için AÖL, üniversite okumak içinse AÖF’e kaydolunur.

Kimler açık öğretim lisesine kaydolabilir?

İlk öğretim/ ortaokul mezunu olan kişiler açık öğretim lisesine kaydolabilirler.

Açık öğretim lisesi normal lise gibi dört yıl, sekiz dönemdir.

Sınavlara girip tüm derslerde başarılı olunmalıdır. Başarılı olunması ve derslerden geçilmesi durumunda 2 ay sonra halk eğitim merkezlerinden diplomalar alınır.

Açık öğretim lisesine nasıl kaydolunur?

Açık Öğretim Lisesi Yeni Kayıt işlemleri tüm Halk Eğitimi ve Mesleki Eğitim Merkezlerince yapılır.

Aşamalar:

  1. Bankaya kayıt ücreti ödenir. Kayıt ücreti her yıl değişiklik gösterebilir.
  2. Ücreti yatırdığınıza dair dekont ve kayıt için gerekli evraklarla irtibat bürosuna gidiniz. nüfus kayıt bilgileriniz, adresiniz, resminiz, getirdiğiniz belgelere ait bilgiler Açık Öğretim Lisesi Bilgi sistemine kaydedilir, öğrenci numaranız ve geçici şifreniz oluşturulur.
  3. öğrenciliğiniz aktif edildikten sonra derslerinizi seçiniz.

 Kayıt için gerekli evraklar nelerdir?

Tc kimlik no, vesikalık fotoğraf, İlköğretim okulu veya ortaokul diplomasının aslı, banka dekontu, Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayardan alınacak yeni kayıt öğrenci raporu gereklidir.

Eğer ara sınıflardayken açık öğretime geçmek isterseniz bunlara ek olarak başarı durumunuzu gösteren belgeyi getirmek durumundadır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments