in

Nasıl 10 Kilo Verilir? 10 Kilo Vermek İçin Ne Yapmanız Gerekir?

Kilo vermek, her kilolu insanın hayalidir. Ancak kilo vermeye başlamadan önce birtakım şeyleri kabul etmeniz gerekmekle birlikte, nasıl bir yol çizdiğinizde çok önemli. Çok aç kalarak kilo verme yöntemini seçerseniz kilo alacağınız kesindir. 10 kilo vermek için yapılması gerekenler listemizde kilo vermek için ne yapmanız gerektiği ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiği anlatılmaktadır. Bu sayede sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Peki nasıl 10 kilo verilir?

İçerik Tablosu

 

Dikkat: Bu listede yazılanların hiçbiri, doktor kontrolü olmadan yapılmamalıdır. Bu yazıda yazılan hiçbir bilgi tıbbi tavsiye olarak alınmamalıdır, bu konuda sitemiz sorumlu tutulamaz.

 

Her Gün Yürüyüşe Çıkın

Malum, koronavirüsü salgını başladığından beri, dışarı çıkamıyor ve yürüyüş yapamıyoruz, ancak bu bir bahane olarak kabul edilmemeli, evinize bir koşu bandı alın veya evde yürüyüş yapın. Her gün en az 3 kilometre yürümeye çalışın, mevcut kilonuza göre uygulayacağınız bu hareket egzersizleri en az 200 kalori yakacaktır.

 

Porsiyonları Küçültün

Porsiyonları küçültmek, kalori takibi gerektirmeyen ve insanları hesaplama yapmakla uğraştırmayan bir yöntemdir. Küçük bir tabağa sığacak kadar bir öğün tüketin. Tüm yediklerinizi küçük tek bir tabağa sığdırmaya çalışın. Bu şekilde öğün atlamadan, kalori saymadan kilo verebiliyorsunuz.

 

Diyet Yapmayın

Diyetler tek tip beslenme alışkanlığı geliştirir. Bu nedenle diyet ve detoksa karşı çıkın. Size verilen diyet listeleri, sizi bir kalıba sokmak zorunda kalır, bu da sizi epey gerer. Bu nedenle diyet yapmayın. Üstelik sürekli bir iki gün yapılıp bozulan diyetler sonrasında yeniden çok fazla yemeye başlayacaksınız ve diyet yaparak kilo aldığınızın farkında bile olamayacaksınız.

 

Beslenme Alışkanlıklarını Değiştirin

Kilo almaya dün yediğiniz bir pizza veya bir hamburger neden olmaz. Alışkanlık haline gelmiş olan beslenme seçimleri neden olur. Örneğin bir insanın kilo almaması için, yüzde 40 karbonhidrat, yüzde 25 protein ve yüzde 35 yağ şeklinde beslenmesi gerekir.  Ancak kilo alan insanların günlük beslenme düzeyleri yüzde 75 karbonhidrat, yüzde 15 protein yüzde 10 yağ şeklindedir. Kilo almaya neden olan etmenleri ortadan kaldırın, örneğin çok fazla ekmek yediğiniz için mi kilo alıyorsunuz veya çok fazla şekerli şeyler mi tüketiyorsunuz. Bunları hayatınızdan tamamen çıkartmak çok zor olacak. O nedenle sizi kilo almaya iten yiyecekleri kademeli olarak bırakmanız gerekiyor. Bizzat benim kilo alma nedenim unlu mamüllerin yüksek seviyede tüketilmesiydi. Günde ortalama 500 gram karbonhidrat tüketimim bulunuyordu. Bunları hayatımdan kademeli olarak çıkarıp sebze ağırlıklı Akdeniz beslenme kültürü geliştirdim. Bu sayede uzun bir süreç de olsa 100 kilogramdan hedef kilom olan 70 kilograma kadar indim. 30 kilo vermem yaklaşık olarak 2 yılımı alsa da bu süreçte hiç zorlanmadım. Nasıl 10 kilo verilir diye soruyorsanız benim beslenme alışkanlıklarımı deneyebilirsiniz ve ben bu kiloları hiç geri almadım

Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, kilo vermeye çalışan insanların yüzde 30’unun başarılı olduğu ancak sadece yüzde 9’unun ideal kilosunu uzun süre koruyabildiğiniz gösteriyor. Yani insanların yüzde 91’i kilo verebilse de geri alıyor. Bu durumu beslenme alışkanlıklarını değiştirmeden ortadan kaldırmanız pek mümkün gözükmemektedir.  Örnek verecek olursak, Japonya’da obezite oranı yüzde 3 iken Amerika’da yüzde 30’un üzerindedir. Bunun en önemli nedeni Japonların et ve sebze ağırlıklı beslenmesi, Amerikalıların ise, yüksek basit karbonhidrat ve et tüketimi ağırlıklı beslenmesidir. Sizlerde beslenme alışkanlıklarınızı değiştirirseniz, uzun sürse de kesinlikle kilo verir ve asla geri almazsınız.

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments