in

Öğrenci Akbili Ne Kadar? Kaç Para ?

Öğrenci Akbili Ne Kadar?

İstanbul içerisinde ulaşıma yapılan son zamanlardan sonra öğrencilerin en fazla merak ettiği konuların başında ise, öğrenci akbili ne kadar olduğudur. Kısıtlı imkanları bulunan öğrencilerin bu zamlardan dolayı kullanacakları akbil fiyatı kendilerinin maddi olarak sarsılmaması için önemlidir. Öğrencilerin ulaşımda kullandığı aylık akbil fiyatı %35 zamlı olarak uygulanmaya başlandı.

Bu zamlı fiyatların uygulanacağı haberini ise, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği duyurdu. Öğrencilerin aylık olarak kullanacağı mavi kart ücreti 50 lira olurken, tek seferlik akbil basımı ise, 1.25 tl’den 1.75 tl’ye yükseldi. Tam akbil kullananları kullanacığı fiyat ise, 2.60 tl’den 3.50 tl’ye yükseldi ve zamlı olarak tarife kullanılmaya başlandı.

Akbil Aktarma Ücretleri Hakkında

2020 yılı itibari ile hem otobüs, hem de İBB’ye bağlı raylı sistemlerde akbil ücretleri zamlandı. Buna göre yapılan aktarmalarda verilen iade aktarma ücretleri de değişti. Bu değişen aktarma ücretleri hem tam akbil kullananlar, hem de öğrenciler için geçerli olmaya başladı.

Buna göre aktarma akbil ücretlendirmesi şu şekilde oldu.

  • Tam akbil kullanan kişiler birinci aktarmada, 2.50 tl verecekken, bu rakam ikinci aktarmada ise, 1.90 tl olarak belirlendi.
  • Üçüncü, dördüncü, beşinci aktarmalarda ise tam akbil kullanan kişilerin vereceği ücret ise, 1.20 tl olarak belirlendi.

Öğrenciler için aktarma akbil şu şekilde oldu.

  • Öğrenciler birinci aktarmada 0.75 kuruş ödeyecekler.
  • İkinci aktarmada 0.70 kuruş ödeyecek olan öğrenciler, üçüncü ve dördüncü aktarmalarda akbillerinden 0.60 kuruş gidecektir.

Şehir hatları vapurları ile beraber deniz motorlarında fiyat şu şekilde oldu. 3.50 tl olan şehir hatları vapurlarının birinci aktarması; 2.80 tl, ikinci aktarması ise 2.30 tl olarak belirlendi. Üçüncü ve dördüncü aktarmalarda insanlardan 2 tl ücret gidecektir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments