in

Pasaport Harçları Nereye Yatırılıyor?

Pasaport almak istiyorsanız veya yenilemeniz gerekiyorsa, mutlaka bir pasaport harcı yatırmanız gerekmektedir. Bu yazımızda pasaport harçları nereye yatırılıyor, ona bakacağız. Öncelikle pasaportun ne işe yaradığına bakalım. Pasaport aslında sadece bir kimlik türüdür, fakat bu kimlik yurtdışına çıkabilmeniz için kullanılmaktadır. Pasaportun birkaç farklı türü bulunmaktadır. Umuma mahsus pasaport alabilirsiniz. Bu pasaport normal vatandaşlara verilen ve gideceğiniz ülkeye göre de vize almanızı gerektiren bir pasaporttur. Pasaportu bir nevi yurtdışında kullanacağınız bir nüfus cüzdanı olarak ta düşünebilirsiniz. Pasaport sahibi olmanız güzel bir durum, çünkü bu birçok yere rahatlıkla gidebileceğinizi göstermektedir. Örneğin diplomatik pasaportlar ise daha rahat hareket edebilmeniz için size olanak sağlamaktadır.

 

Pasaport Süresi?

 

Peki, alacağınız pasaportun süresi ne kadardır veya ne kadar olmalıdır biliyor musunuz? Pasaportlarınız en az 1 yıldan en fazla 10 yıla kadar alabilirsiniz. Pasaportunuzun süresine göre pasaport harcınızın ne kadar olacağı belirlenmektedir. Bu sebeple öncelikle ne kadarlık bir pasaport istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Pasaportunuz ne kadar uzun olursa, sizin için o kadar avantajlı olacaktır, çünkü pasaportunuz sizin daha rahat hareket edebilmenizi sağlayacak. Böylece sürekli yıllık veya 2-3 yıla bir yeni pasaporta başvurmak zorunda kalmazsınız. Özellikle de çok fazla yurtdışına çıkan biriyseniz, pasaportunuzun her zaman elinizin altında olması çok önemlidir. Şunu da hesaba katmanız gerekir ki, pasaportunuzu ne kadar uzun bir süreliğine alırsanız, o kadar daha karlı da olursunuz.

 

Pasaport Harcımı Ödeyebileceğim Yerler

 

Eskiden pasaport harcını ödemek için emniyete gitmeniz gerekiyordu veya emniyetin anlaşmalı olduğu bankalara gitmeniz gerekiyordu, fakat artık birçok farklı yerlerden pasaport harcınızı yatırabilirsiniz. Hatta kredi kartı veya banka kartlarından da ödemenizi yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra gelir idaresi başkanlığından da ödemenizi yapabilir, hatta gelir idaresinin internet sitesinden de ödemenizi yapabilirsiniz. Dolayısıyla harç ödemeleri yapmak artık eskisinden çok daha kolay. Ne tür pasaport almak istediğinize ve kaç yıllık pasaport istediğinize göre harç ödemeniz belirlenmektedir. Hangi tür pasaportu alırsanız alın, en karlısı 10 yıllık almaktır. 10 yıllık pasaportlar ülkeden ülkeye göre değişkenlik göstererek, 500-1000 lira arası değişkenlik göstermektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments