in

Safra Kesesi Alındıktan Sonra Şikayetler 

Safra kesesi, karaciğerin alt yüzeyine bağlı olan safrayı depolamaya ve konsantre etmeye yarayan küçük armut biçimli bir organdır. Safra karaciğerde yapılır ve küçük tüpler vasıtasıyla on iki parmak bağırsağı ile safra kesesine taşınır. Safra kesesi, özellikle yağ yediğimiz zaman safrayı duodenuma boşaltır ve onu sindirebilmemiz için bir temizleme görevi görür. Safra kesesi alındıktan sonra şikayetler genelde oluşmaz.

İçerik Tablosu

Açık safra kesesi ameliyatında (kolesistektomi), cerrah karında tek bir büyük kesiden safra kesesini çıkarır. İşlem sırasında genel anesteziye ihtiyaç olur ve ameliyat yaklaşık 1-2 saat sürer. Cerrah, kesiyi göğüs kafesinin sağ kenarının altından veya üst karın bölgesinin ortasından (göbek ile göğüs kemiğinin alt ucu arasından) yapabilir. Doktorlar açık safra kesesi ameliyatlarının çoğunu safra kesesini laparoskopik olarak çıkarmaya çalıştıktan sonra gerçekleştirir. Bazı kişilerde açık safra kesesi ameliyatı gerektiren durumlar da olabilir.

Safra kesesini çıkarmak için yapılan ameliyattan sonra safra, ana safra kanalı yoluyla karaciğeri terk eder ve ince bağırsağa girer. Safra kesesi alındığı için safra artık öğünler arasında birikmez. Çoğu insan için bunun sindirim üzerinde çok az etkisi vardır veya hiç etkisi yoktur. Safra kesesi alındıktan sonra şikayetler kişiden kişiye değişebilir.

Safra Kesesi Ameliyatından Sonra Neler Beklenir

Ameliyat genellikle 2 ila 4 gün veya daha fazla hastanede kalmayı içerir. Çoğu insan 4 ila 6 hafta içinde normal aktivitelerine dönebilir. Açık cerrahi, laparoskopik cerrahiye göre daha fazla ağrı ve daha uzun bir iyileşme süreci içerir. Bu ameliyat, orta derecede büyük bir yara izi bırakır. Bu ameliyattan sonra özel bir diyet veya başka bir önlem alınması gerekmez. Çeşitli koşullar, safra kesesini çıkarmak için ameliyat ihtiyacına yol açabilir. Laparoskopi yerine açık ameliyat gerektirebilecek durumlar şunlardır:

 • Safra kesesi alındıktan sonra şikayetleriçinde koledok veya safra kesesinin şiddetli iltihabı olabilir
 • Karın zarının iltihaplanması (peritonit)
 • Karaciğer kan damarlarında yüksek basınç (portal hipertansiyon). Buna karaciğer sirozu neden olur
 • Gebeliğin üçüncü trimesterinde olmak
 • Önemli bir kanama bozukluğu veya kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçların kullanımı (kan pıhtılarını veya antikoagülanları önleyen ilaçlar)
 • Daha önceki birçok karın ameliyatından kalan skar dokusu
 • Karında anormal anatomi

Laparoskopik cerrahi yerine açık cerrahi gerektirebilecek sorunlara örnek olarak beklenmeyen şişlik, yara dokusu, yaralanma veya kanama sayılabilir. Ameliyat safra taşlarının geri gelme riskini azaltır. Ancak nadir de olsa kolesistektomiden yıllar sonra safra kanallarında safra taşları oluşur. Açık safra kesesi ameliyatının olası komplikasyonları şunlardır:

 • Ortak safra kanalı yaralanması
 • Aşırı kanama
 • Cerrahi yara enfeksiyonu
 • Karaciğer, bağırsaklar veya karın kan damarlarında yaralanmalar

Açık ameliyattan sonra ve safra kesesi alındıktan sonra şikayetler daha uzun iyileşme süresi nedeniyle kan pıhtıları veya pnömoni olabilir. Genel anestezinin riskleri, safra kesesi ameliyatından sonra bazı kişilerde ağrı, şişkinlik, gaz veya ishal (postkolesistektomi sendromu) gibi karın semptomları devam eder. Açık safra kesesi ameliyatı uzun yıllardır güvenle yapılmaktadır. Çoğu durumda, laparoskopik cerrahi, safra kesesini çıkarmak için açık cerrahinin yerini almıştır. İyileşme, açık ameliyattan çok daha hızlı ve daha az ağrılıdır.

Safra Taşlarını Çıkarmak için Laparoskopik Kolesistektomi

Laparoskopik kolesistektomi, taş veya safra taşı çıkarılması için cerrahi uzmanlar tarafından en yaygın kullanılan ve önerilen tekniktir. Küçük kesilerden yapılan basit bir müdahaledir. Bu tedavi ile ameliyat sonrası dönemde komplikasyonları ve ağrıları en aza indirmek mümkün olmuştur. Safra kesesi ameliyatı: nelerden oluşur? Safra kesesinin alınması, cerrahi aletler kullanılarak safra kesesinin karaciğerden ayrılmasını içerir.

Normalde ve çoğunlukla minimal invaziv cerrahi ile yapılır (kullanılan tekniğe bağlı olarak 2 ila 4 küçük kesi içerir). Bu şekilde, bağırsakları karın duvarından ayırmak için daha önce karın boşluğuna CO2 (karbondioksit) enjekte edilmiş bir kamera yardımıyla, aletsiz geçebilmesi için karın içine sokulur. Genel cerrah televizyon ekranına bakarak müdahaleyi gerçekleştirir.

Safra kesesi alındıktan sonra şikayetler içinde safra taşları çok yaygın mıdır? Yetişkin nüfusun %10 ila %20’sinde safra taşı olabilir, bu rakam 70 yaş üstü kişilerde %25-30’a çıkmaktadır. Cinsiyete göre kadın ve erkek oranı 3’e 1’dir. Safra taşı oluşumunun nedenleri bilinmemektedir. Bununla birlikte, bunlar hormonal faktörler veya diyet türü ile ilgilidir. Ayrıca multipar (birden fazla doğum yapmış), 40 yaşından büyük ve fazla kilolu kadınlarda daha sık görülür.

Safra Kesesi Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Safra kesesi alındıktan sonra şikayetler pek görülmez ve safra kesesi ameliyatı karın ameliyatı için ikinci en yaygın seçenektir. Ameliyat endikasyonu semptomlara göre belirlenir. Semptomlar varsa, genel cerrah ameliyat önerecektir, ancak yaşam beklentisi uzun olan ve çok küçük taşlar gibi algılanan komplikasyon riski olan vakalarda da ameliyat endikedir. Günümüzde laparoskopik kolesistektominin morbiditesi %1,5 ile %6 arasında, mortalitesi ise %0 ile %0,2 arasında değişmektedir.

Ameliyat sonrası laparoskopik kolesistektomi, ameliyat sonrası ağrı, 1 cm’den fazla olmayan küçük insizyonlar içerdiğinden normal analjezi ile kontrol edilebilir. Safra kesesi alındıktan sonra şikayetler yoktur. Bu nedenle, ameliyat sonrası dönem oldukça basittir: hasta 24 saat içinde taburcu edilebilir ve aşırı çabadan kaçınarak evde tamamen normal bir yaşam sürdürebilmek için genellikle bir haftadan fazla iyileşme gerektirmez.

Safra taşlarını tedavi etmek için alternatif teknikler olabilir. Laparoskopik kolesistektomiye alternatifler, aşırı komplikasyonlar nedeniyle artık yapılmayan litotripsi ve kolay olmayan küçük kolesterol taşlarını eritmek için oral ursodeoksikolik ile tedavidir. Ancak semptomatik safra taşlarının günümüzde tercih edilen tedavisi laparoskopik kolesistektomidir. Enfeksiyonlu veya enfeksiyonsuz safra kesesinde iltihaplanma olduğunda ve safra kesesi alındıktan sonra şikayetler içinde hastada kolik şeklinde ağrıya neden olan taşlar oluşabilir.

Sarılık (kanda artan bilirubin nedeniyle cilt ve mukoza zarlarının sararması) meydana geldiğinde, genellikle ana safra kanalını tıkayan bir taştan kaynaklanır. Pankreas kanalına gömülü küçük bir taş nedeniyle pankreas bezi iltihaplandığında (pankreatit) alınma işlemi gerekebilir.

Safra kesesini çıkarmak için yapılan ameliyat kolesistektomi olarak bilinir. Geleneksel olarak safra kesesini çıkarmanın iki yolu vardır, biri açık ameliyat, diğeri minimal invaziv uygulamasıdır. Minimal invaziv yol içinde birkaç seçenek vardır: konvansiyonel laparoskopi, tek port ve mini laparoskopi veya mini aletlerle laparoskopik cerrahi işlemleri uygulanabilir. Ayrıca safra kesesi alındıktan sonra şikayetler sık sık oluşmaz.

Safra Kesesi Ameliyatı İncelemeler

Safra kesesini incelemek ve çıkarmak için 5 mm’lik bir lens ve çeşitli aletler yerleştirilir. Ameliyat sırasında iki yapı sistik kanal ve sistik arter kesilmelidir. Kestikten sonra karaciğerden ayırıp göbek deliğinden çıkarmak yeterlidir. Safra kesesinin boyutu ve taşlar çıkarılacak göbeğin boyutunu belirler. Ayrıca safra kesenizde taş varsa ancak herhangi bir belirti göstermiyorsanız, şu anda ameliyat olmanıza gerek yoktur. Safra taşı olan hastalarda cerrahi endikedir.

Taşların bir kısmı safra kesesinden çıkıp koledok içine girdiğinde ameliyattan önce endoskopi (ERCP) ile çıkarılmalıdır. Ağız yoluyla duodenuma kamera yerleştirilmesinden ibarettir. Özel aletler kullanılarak ana safra kanalına girilir ve safra taşları çıkarılabilir. Safra kesesi içeriğine endoskopik olarak ulaşılamaz ve taşlarla birlikte safra kesesini çıkarmak için laparoskopik cerrahi gerekir. Safra kesesi alındıktan sonra şikayetler için doktorunuza da danışabilirsiniz.

Kolesistektomi de her zaman genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır ve günümüzde genellikle normal şartlarda laparoskopik olarak yapılmaktadır. Bu nedenle 0,3-1 cm arasında 3-4 küçük delikten yapılacaktır. Cerrah deliklerden gerekli aletleri sokar ve deliklerden birinden safra kesesini çıkarır. Ameliyat sonunda karın boşluğundaki gaz çıkarılır ve yaralar dikişlerle kapatılır. Müdahale süresi ortalama 30 ile 90 dakika arasında değişir. Daha önce birkaç inflamasyon atağı geçirmiş hastalarda cerrahi daha zor olabilir ve daha uzun sürebilir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments