in ,

Sağlık Ocakları Kaçta Açılır?

Sağlık Ocakları Kaçta Açılır?

İnsanların yaşamında var oldukları yaşam boyunca en önemli olan olgu elbette sağlıktır. Kişilerin sağlıkları bozuldukları zaman gittikleri yerlerin başında nerede ise hemen her mahallede bulunan sağlık ocakları bulunuyor. Aşağıda detayları verildiği gibi en seri, en hızlı biçimde hizmet verilen sağlık ocaklarının kaçta açılıp, kaçta kapandığı da en çok merak edilen şeylerin başında geliyor.

Ülkemizin neresinde olursa olsun, yaz kış fark etmeksizin sağlık ocakları ülkemizin en ücra köşelerinde bile sabah 8.30 ile 12.30, öğleden sonra ise 13.30 ile 17.30 saatleri arasında kesintisiz hizmet verirler. Pazar günleri yine ülkemizin her yerinde istisnasız tüm sağlık ocakları kapalıdır.

Sağlık Ocağı Nedir?

Sağlık ocağı bugün itibarı ile adını aile hekimliği olarak değiştirmiş olan kurumlardır. Sağlık Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren sağlık kuruluşlarıdır. Kendilerine özgü bir yapıları vardır. Hastane statüsünde değildirler. Tüm hizmetler ücretsizdir.

Sağlık Ocakları Ne İş Yapar?

Sağlık ocakları ya da bir diğer ifade ediş biçimi ile aile hekimliklerinin yaptığı temel işler şunlardır:

  • Her kişinin kendisine özel bir aile hekimi bulunur. Aile hekimleri kendisine atanan hastalara hizmet verir.
  • Aile hekimleri hastaların acil durumlarında temel sağlık kontrollerini yapar ve hastanın durumuna göre gerekli uzman hekime yönlendirirler
  • Hastaların ilaçları yazılır
  • Enjeksiyon, serum gibi yapılması gereken doktor tarafından verilen işlemler yapılır
  • Aile hekiminin istemesi durumunda basit tahliller yapılır

 

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments