in

Savaş Uçağı Pilotu Olmak

Bir çok kişinin hayalinde vardır. Asker olmak savaş uçaklarının pilotluğunu yapmak. Nasıl pilot olunur ? Savaş uçağı pilotu olmak isteyenler için biraz bahsedelim. Hava kuvvetlerinde subay nasıl olunur? Savaş uçağı, jet pilotu olmak gerçekten zordur. Fakat kendini bu yola adamış kişiler bunu başarmaktadır.

Hava Harp Okulu Başvurusu:

Hava okulu subayı olmak, Savaş pilotu olmanın ilk adımı tabii ki buradan geçiyor. İlk olarak HHO’ya başvuru yapmanız ve kabul edilmeniz gerekiyor. Askeri bir Üniversite olduğu için Üniversite Sınav Puanı tutan her öğrenci alınmıyor. Puan yeterliliğinin yanında aranan bazı fiziki yeterlilikler, adli sicil konusunda yeterlilikler vs. gibi şeyler gerekiyor. Fazla uzun olmaması adına kısa kısa geçeceğim:

HHO’ya girmek isteyen kişinin:

– Gün ve aya bakılmaksızın doğum yılı baz alınarak en fazla 21 Yaşında olması,

– YGS ve LYS Sınavlarına katılması,

– Kişinin kendisinin ve 1. Derece akrabalarının herhangi bir terör örgütü ile bağlantısının bulunmaması, herhangi bir sebepten okul hayatı boyunca disiplin cezası almamış olması, herhangi bir sebepten sabıkalı olmaması, herhangi bir şekilde suç sayılan eylemlerde bulunmamış olması vs.

– Türk Silahlı Kuvvetlerinin Sağlık Yeteneği Yönetmeliği“nde belirtilen askerî okullara girecek öğrenci adaylarına ilişkin sağlık kriterlerine sahip olması (Göz bozukluğu bulunmaması, düz taban olmaması, boy-kilo sınırlarına uyması, konuşma ve duyma yetisinde eksiklik veya kusur bulunmaması, dilinin peltek, kekeme, tutuk vs. olmaması, şaşılık veya renk körlüğünün bulunmaması, sara histeri vs. gibi bir hastalığı bulunmaması, herhangi bir organ yönünden yetersizlik çekmemesi ve benzeri bir rahatsızlığının olmaması),

– Öğrenci Seçme Uçuşunda (ÖSU) başarılı sayılması,

– Seçmelerden önce yapılacak intibak eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlamış olması,

– Ve seçmeler içinde yer alan mülakat tarzı ve sözlü, yazılı tarzı sınavlardan başarılı olması gerekmektedir…

Yani özetle HHO’ya girmek için her açıdan taş gibi olmalı ve öğretmen pilot nezaretinde T-41D uçağı ile yapacağınız uçuş eğitiminde başarılı olmalısınız. Yani uçağı kontrol altında tutmalı, pilotluk için gereken özveri, cesaret ve kararlılığı göstermeli, yalnız uçuşta başarılı olmalı ve havadayken baş dönmesi yaşamamalı, kusmamalı, mide bulantısı yaşamamalı ve benzeri herhangi bir rahatsızlık geçirmemelisiniz.Bu eğitimlerde 14 sorti uçuş eğitimi yapılır. 13 tanesi öğretmen pilot ile yapılır, hoca size uçağı anlatır, uçuşun temellerini öğretir. 14. sorti ise yalnızdır. Yani 14. uçuşa öğrenci kendisi tek başına çıkar. Kalkar, meydan turu denilen ve havaalanı üzerinde bir tur atmayı kapsayan uçuşunu yapar ve iniş yapar.

 

Aşağıdaki bir kaç videoyu izleyerek Pilotluk eğitimleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=XgLprJB9xKc
https://www.youtube.com/watch?v=x6ZKdvWSN-k
https://www.youtube.com/watch?v=rZI19U_2UsE

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments