in

Zeki Olmak İçin Ne Yapmalıyım

Zeki Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Birçok kişi bu soruyu günlük olarak soruyor, zeki olmak için ne yapmalıyım? Bu modern çağda insanların okulda öğrendiği ve iş yerinde bilgi aldığı o kadar çok şey var ki, iş bu dersleri gerçek hayatta gerçekleştirmeye geldiğinde, çoğu insan hazırlıklarını ihmal ediyor ve sonunda kötü kararlar veriyor. Onlara paraya mal olabiliyor bile bu durum. Nasıl daha akıllı olunacağı konusunda yazılmış pek çok kitap var ama gerçek şu ki bu kitapların çoğu hiçbir zaman karar vermek zorunda kalmamış, hatta kendilerine ne söylendiğini düşünmek zorunda olmayan insanlar tarafından yazılıyor.

Hayatında ne olacağını asla bilemezsin, akıllı olmak için yapman gereken, hayatın önüne ne getirirse getirsin kendini her zaman hazırlamaktır, bundan 10 yıl sonra neyin önemli olacağını asla bilemezsin ama hala zamanın vardır. Yolunuza çıkan durumlarla nasıl başa çıkacağınıza dair bir seçim her zaman yapabilirsiniz. Ya gürültüyü kesmeyi ve hayat size geldiği gibi davranmayı öğrenebilir ya da akıllı olmak için ne yapmam gerektiği ve beynimi nasıl kendi yararıma kullanabileceğim konusunda kendinizi eğitmeye karar verebilirsiniz.

Zeki olmak için ne yapmalıyım diye kendinize soruyorsanız, cevap şu anki seviyenizden daha zeki olmanız gerektiğidir. Şimdi bazı insanlar, kanseri yenmek veya her şiiri ezberlemek gibi bir şeyi çok iyi yapmakta iyidirler, bunlar seçtikleri alanda çok başarılı olan insanlardır çünkü bir insanı neyin başarılı yaptığına dair doğuştan gelen bir bilgiye sahiptirler. Daha akıllı olmanın anahtarı, sizi diğer insanlardan ayıran şeyin ne olduğunu bulmaktır. Sizi neyin farklı kıldığını anladıktan sonra, beyninizi daha da iyileştirmek için harekete geçmeye başlayabilirsiniz.

Şimdi bazen, başarılarını taklit etmeye başlamadan önce başkalarının yardım için neler yapabileceğini görmek gerekir. Akıllı olmanın sırrı yok ya harekete geçerek akıllı olursun ya da rutinine takılıp kalırsın. Pek çok insan sırf ne yapacaklarını bilemedikleri için kendi rutinlerinde sıkışıp kalırlar. Akıllı olmak için ne yapmam gerektiğini bulmak, düşünce biçiminizi değiştirmek ve ardından hayatınızı değiştirmek için harekete geçmeye başlamak anlamına gelmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments