in

Sık Uçan Yolcular İçin Önemli Tasarruf İpuçları

2 6546541

Sık seyahat eden yolcular, uçuşlarında oluşacak maliyetleri düşürmek ve bunun yanında ek avantajlar kazanmak için birçok farklı yöntemden faydalanabilirler. Hem uçuşlarınızda tasarruf etmek hem de önemli indirimler ve avantajlardan faydalanabilmeniz için önemli ipuçlarını sizler için listeledik.

Uçak bileti seçimi nasıl yapılmalı?

 • Uçuşunuz için erken rezervasyon yaptırmaya çalışın. Uçak bileti fiyatları, uçuş zamanı yaklaştıkça doluluk oranlarından dolayı artma eğilimi gösterir. Bu nedenle eğer esnek bir seyahat programınız varsa en az 3 ay öncesinden rezervasyon yaptırmanız, uçak bileti maliyetinizi büyük oranda düşürecektir.

 

 • Günümüzde çok popüler olan fiyat karşılaştırma sitelerini kullanın. Fiyat karşılaştırma siteleri, onlarca havayolunun uçuşlarını ve fiyatlarını saniyeler içinde listeleyerek sizi büyük zaman kayıplarından kurtarıyor. Fiyat karşılaştırma sitelerinde indirimler ve promosyonlardan faydalanarak da dakikalar içinde uçak bileti almanız mümkün.

 

 • Havayolu promosyonları ve indirimlerini takip edin. Havayolları, mevsimsel ve dönemsel olarak büyük indirimler yapabiliyor. Genellikle iptal edilemeyen ve uçuş saatleri değiştirilemeyen bu ucuz uçak biletlerini uygun olan seyahatleriniz için satın alabilirsiniz.

 

 • Bazı seyahatleriniz için düşük maliyetli ve ekonomik uçak bileti sunan havayollarını kullanmaya çalışın. Her havayolu, kendi farklı uçuş stratejisine sahip. Düşük maliyetli havayolları, özellikle kısa mesafeli uçuşlar için çok tercih ediliyor. Daha az bagaj hakkı sunan ve genellikle tek bir ekonomik bilet sınıfına sahip bu havayollarını bazı seyahatleriniz için tercih ederek, çok daha ekonomik fiyatlarla uçak yolculuğu yapabilirsiniz.

 

 • Tek yön veya gidiş-dönüş bilet seçeneklerini inceleyin. Bazı destinasyonlar ve uçuşlar için tek yön veya gidiş-dönüş biletler, farklı fiyat avantajlarına sahip olabiliyor. Seyahat planınıza göre bu seçenekleri incelemeyi ve kendinize en uygun olanı seçmeyi unutmayın.

 

 • Direkt uçuşlar yerine bağlantılı uçuşları değerlendirebilirsiniz. Özellikle uzun mesafeli uçuşlarda direkt uçuşlar, aktarmalı ve bağlantılı uçuşlara göre çok daha pahalı olabiliyor. Bu nedenle seyahat planınız esnekse, aktarmalı ve bağlantılı uçuşları da incelemenizi öneririz. Özellikle İstanbul uçak biletleri fiyat açısından karşılaştırdığınızda gideceğiniz yere aktarmalı uçuşlar ile seyahat etmeyi planlarsanız ortalama 4.000- 4.500 TL’lik bir kâr etmeniz mümkün.

Konaklama alternatiflerini incelemek

 • Sık seyahat ediyorsanız, konaklamak da ciddi maliyetler oluşturabilir. Fakat güncel otel odası fiyatlarını listeleyen site veya uygulamalardan faydalanarak konaklama maliyetinizi önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Online platformlar üzerinden kendinize en oteli seçtikten sonra dakikalar içinde rezervasyonunuzu da yaptırabilirsiniz.

 

 • Oteller bütçeniz için fazla geliyorsa veya uzun süreli konaklamalar için çeşitli alternatifleri de değerlendirebilirsiniz. Günlük daire kiralamak, paylaşımlı odalı hosteller veya pansiyonlar gibi otellere göre çok daha ekonomik konaklama seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

 

 • Uzun süreli konaklamalar için ek indirimler isteyin. Birçok otel ve konaklama tesisi, uzun süreli konaklayacak misafirleri için önemli ölçüde indirimler yapabiliyor. Otel rezervasyonunuzu yaptırırken bu indirimler için bilgi almayı unutmayın.

 

 • Havayolu ödül programlarından faydalanabilirsiniz. Uçuşlarınız sırasında biriktirdiğiniz ödüller veya miller ile havayolunun anlaşmalı olduğu otellerde indirimli olarak konaklayabilirsiniz. Seyahatinizden önce havayolunun anlaşmalı şirketleriyle ilgili bilgi almak faydalı olacaktır.

 

Ulaşım maliyetlerini düşürmek

 

 • Seyahatleriniz sırasında pahalı alternatifler olan taksiler veya araba kiralamak yerine toplu taşımayı kullanarak, hem havalimanı hem de şehir içi ulaşımlarında maliyetinizi düşürebilirsiniz. Uzun süreli seyahatlerde araba kiralamak da taksi kullanmaya göre önemli ekonomik faydalar sağlayabiliyor. Seyahatinizden önce toplu taşıma hatları ve güzergahları araştırmanızı öneririz.

 

 • Bazı havaalanlarında yolcuların şehir merkezine düşük ücretlerle veya ücretsiz olarak ulaşmalarını sağlayan servisler hizmet veriyor. Havaalanındaki danışma merkezlerinden bu konuda bilgi alabilirsiniz.

 

 • Bisiklet dostu bir şehre yolculuk yapıyorsanız veya şehir içinde kısa mesafelerde ulaşım sağlayacaksanız, çok ekonomik bir yöntem olan bisiklet kiralama seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Bisikletler ayrıca şehrin güzelliklerini ve atmosferini keşfetmeninin de ideal yollarından biri.

 

 • Özellikle Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılan araç paylaşım uygulamaları ve platformlarından faydalanarak da şehir içi ulaşım maliyetlerinizi önemli ölçüde düşürebilirsiniz.

 

 • Seyahat sigortası yaptırmaya çalışın. Seyahatiniz sırasında herhangi bir beklenmedik durumlar karşılaşmak size ciddi maliyetler çıkarabilir. Böyle istenmeyen durumlar için seyahat sigortanızı mutlaka yaptırmanızı öneririz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments