in ,

Silikonlu Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır ?

Slikonlu kalıp uzun süreli kullanımlarda fırın sıcaklığına ve ısıya dayanaklı olduğundan oldukça kullanılmaktadır. Dahası metal ve plastik kaplara nazaran daha sağlıklı olan bu kalıplar insanlar tarafından tercih edilmektedir. Silikon kalıpları kullanan kullanıcıların merak ettiği diğer bir soru ise “ silikonlu kek kalıbı nasıl kullanılır ?” sorusudur. Eğer sizde silikonlu kek kalıbın nasıl kullanıldığını bilmiyorsanız, yazımızı okumanızda fayda var.

İçerik Tablosu

Silikonlu Kek Kalıbı Doğru Bir Şekilde Nasıl Kullanılır?

Silikon kalıbın içerisine hamuru uygulamadan ve kullanmadan önce sıcak su ile iyice dezenfekte edin. Bir miktar kuruduktan sonra ise az yağlı hamurlu ürünlerde kek kalıbını yağlamakta fayda var. Aynı işlemi yağlı hamurlarda da gerçekleştirmelisiniz. Dahası yağ miktarı az olan tatlılarınızı yaparken silikon kalıbın alt tabakasına un yahut kakao tozu uygulayabilirsiniz. “ Silikonlu kek kalıbı nasıl kullanılır ” sorusundaki en can alıcı noktalardan birisi yaptığınız tatlının yahut karışımın kalıba tutmaması olacaktır. Karışımınız veya tatlınızı fırından çıkarttıktan sonra asla kalıplara bıçak ile müdahale etmeyin. Tatlılarınızı kalıptan çıkartırken sabırlı olun, çizme ve kazıma gibi hareketler silikon kabınızın zarar görmesine neden olacaktır.

Silikonlu Kek Kalıbı İle Pişirme Sonrası Temizlik Nasıl Yapılır?

Pişirme işleminden sonra silikon kalıplarınızdaki gözenekleri açmak ve silikon kalıbın yapışmaz özelliğini koruması amacıyla 10 dakika boyunca sıcak suda bekletebilirsiniz. Böylelikle ilerleyen süreçteki temizlik işlemleriniz daha kolay bir hale gelecektir.  İyice elinizle yıkadıktan veya bulaşık makinesinden çıkarttıktan sonra silikon kalıplarınıza ince bir tabaka yağ uygulayarak ikinci işlem için önceden hazır hale getirebilirsiniz. Silikonlu kek kalıbı nasıl kullanılır adlı yazımızdaki kullanma talimatlarına uyarak temizlik yapmanız da bir o kadar önemlidir.

Neden Silikonlar Kalıplar Kullanmalısınız?

Plastik kalıplar her zaman için sağlığınız için tehlikelidir. Kaldı ki plastik kalıpları uzun süreli kullanmak imkansıza yakındır. Diğer bir tarafta ise metal kalıplar kullanmak plastik kalıplara göre daha avantajlıdır. Metal kalıplarda ise karışımın kalıplara yapışması sonucunda çizme, kazıma gibi hareketler metal kabın formunu bozacaktır. Hatta sağlığınıza bile zarar verebilir. Silikonlu kalıplar ise diğer iki kalıba göre hem kullanım bakımından hem de sağlık bakımından on kat daha avantajlıdır. Kalıp alırken silikonlu kalıbı tercih etmenizi hem sağlık hem uzun ömürlülük açısından tercih etmenizi öneririz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments