in

Sistalar Ne Demek?

sistalar ne demek

İnternetin hızlı gelişimi, forum sayfaları ve sosyal medya ağlarının kullanım yoğunluğu arttıkça kullanmakta olduğumuz dil bilgisinde ve kelimelerimizde bazı deformasyonlar meydana geliyor. İngilizce ve Türkçe kelimelerin birbiri ile karışması sonucunda aslında dilimizde var olmayan ama sanki hayatımızın en önemli sözcüklerinden birisi haline gelen öyle çok sözcük hayatımıza giriyor ki, bunları kullanmaktan kendimizi alamıyoruz. Sistalar kelimesi de bu karmaşada doğan ve özellikle genç neslin dilinden düşmeyen sözcüklerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Peki, özellikle genç kızların dilinden düşmeyen sistalar ne demek?

Sista aslında sözlük anlamı olarak ne Türkçe de ne de İngilizce de karşılığı olan bir kelime değil. İngilizce sister yani kız kardeş kelimesinin okunuşu ve yazılışı arasında bir karmaşa sonucu ortaya çıkmış ve genç nesil tarafından kullanımı oldukça keyifli bir hal almış olan yeni nesil sözcüklerden birisi olarak biliniyor. Sistalar ise kız kardeşler anlamına gelen çok doğal bir tabir olarak kullanılıyor. Sister kelimesinin telaffuzu olarak bilinen sista kavram karmaşası yaşanan şu dönemin en güzel göstergelerinden de birisi oluyor.

 

Genç Kızların en Değerlileri; Sistalar Ne Demek

Gençlik döneminde yaşana arkadaşların tadı ve keyfi bir başka oluyor. Özellikle genç kızlar aralarında yaşadıkları bu arkadaşlığı kardeş bağları ile aynı tutuyorlar. Bu nedenle her zaman en yakınlarındaki kız arkadaşlarını birer kız kardeş yani sister olarak görüyorlar.

Yeni jenerasyonun kendi arasında çok egzantirik ve tamamen kendilerinin anlayacağı şekilde bir dil kullanımı hakim. Bu dilde yer alan tüm kelimelerin nasıl doğduğu ve aslında gerçekten ne anlama geldiği tamamen belirsiz. Sistalar bu kelimeler arasında yer alan ve belki de en değerli olanlardan sadece birisi. Genç kızlar en yakın kız arkadaşlarına sista olarak hitap ediyor. Bu onların arasındaki çok güçlü arkadaşlık bağının en tatlı ifadelerinden birisi olarak görülüyor.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments