in

Kanka ne demek, nasıl kanka olunuyor

Çok uzun yıllardır dilimize pelesenk olmuş ve anlamını çok iyi bildiğimiz kanka kelimesinin Türk dil kurumunca bir karşılığı bulunmuyor. Kanka ne demek diye sözlüklerde bir araştırma yaptığınızda eliniz hep boş kalıyor. Ancak çocuklardan yaşlılara, tüm insanlara kanka ne demek diye sorduğunuzda çok güzel yanıtlar alıyorsunuz.

Kanka kelimesinin aslında bir kısaltma olduğu düşünülüyor. Kan kardeşi demek yerine insanlar kanka demeyi tercih ediyor. Buradan da anlayacağınız üzere kanka en az kardeş kadar yakın olan kişiler için kullanılıyor.

Kanka ne demek diye sorduğunuzda herkes bu kelimeyi en yakın arkadaşları için kullanıyor. Size kardeş kadar hatta kardeşten de yakın olan, tüm sırlarınızı ve dertlerinizi paylaştığınız insanlara kanka diye hitap ediliyor. Söyleme baktığınızda zaten bir sıcaklık hissi veriyor. Kanka derken, ağınızdan çıkan bu sözcüklerden bir samimiyet ve bağlılık duygusu yayılıyor.

Kanka olabilmek elbette kolay olmuyor. Bunun için çok şey yaşamak ve paylaşmak gerekiyor. Bir insanla kanka olabilmeniz için geçen süreden çok paylaşılanların yoğunluğu önemli oluyor. Çok uzun yıllardır hayatınızda olan arkadaşlarınız olabiliyor ve belki de birkaç aydır yaşantınızda olan kankalarınız da olabiliyor.

Kanka söylemenin farklı halleri

Kanka ne demek diye sorduğunuzda aldığınız yanıtlar hep çok yakın dostlukları işaret ediyor. Bu söylem özellikle gençler arasında çok kullanılıyor. Belirli bir yaşın üzerinde bu tür bir söylem kullanmak tercih edilmese de, ruhu genç olan bazı yaşlıların da kankaları olabiliyor.

Kanka ne demek diye araştırıyken farklı kullanımlara denk gelebilirsiniz. kanka kelimesinin bazı gençler tarafından farklı söylem halleri bulunuyor. Özellikle kızlar tarafında kanka kelimesi kanki olarak kullanılıyor. Belki de kelimenin biraz sert ve kaba olan tarafı, kızlarca biraz daha yumuşatılıyor. Ve kanki kullanımı ile tercih ediliyor.

Sizlerde bir samimiyet ve bağlılık duygusu altında hayatınızdaki en özel arkadaşlarınıza kanka ya da kanki şeklinde hitap edebilirsiniz. Hangi türde kullanmak isterseniz isteyin aslında bu söylemlerin sadece halk dilinde bir yeri var. Sözlüklerde yer almayan, yabancı dillerde bir karşılığı olmayan kanka sözcüğünün içerdiği derin anlam herkesin bildiği bir detay.

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
1 ay önce

[…] ve kankalarda kendilerini tanıtıcı her zaman bir isim arama gayesinde bulunurlar. Eğer sizde kanka grup isimleri arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Sadece bir kankanızla veya 3 kanka gubunuza isim […]