in

Son Yoklamaya Tabi Ne Demek ?

Her Türk gencinin askere gitmesi anayasa tarafınca vatandaşlık görevi olarak belirlenmişir. Yasalara göre askere gitmeye elverişli olmayanlar yahut eğitim hayatına devem edenler askerliklerini belirli bir süreye kadar erteleyebilirler. Bu süre içerisinde ise bazı küçük hatalar yada üniversiteye bağlı öğrenim bilgilerinin bildirilmemesi üzerine askerlik ile ilgili son yoklamaya tabi durumlarına maruz kalmaktadırlar. Son yoklamaya tabi ne demek sorusunun cevabını merak ediyorsanız yazımıza göz atmanızda fayda var.

Son Yoklamaya Tabi Hangi Durumlarda Meydana Çıkar?

Son yoklamaya tabi ne demek sorusunu merak edenlerin ise dikkat edeceği önemli hususlar bulunmaktadır. Askere elverişli olan Türk erkeklerinin askere gitmesi vatandaşlık görevidir. Eğer bu yasalarca belirlenmiş sorumluluktan kaçınılırsa belirli para cezalarına çarptırılabilirler. Diğer bir tarafta ise eğitim hayatına devam eden insanların eğitim kurumlarınca gerekli mercilere bildirim yapılmadığından öğrenciler yoklama kaçağı olarak gözükebilir.

Son Yoklamaya Tabi Ne Demek?

20 yaşını doldurmuş her Türk genci askere gitmekle sorumludur. Belirli nedenlerden dolayı askerliklerini tecil edemeyenler yoklama kaçağı yani son yoklamaya tabi olarak görünmektedirler. Son yoklamaya tabi ne demek gibi aklınızda bir soru bulunmaktaysa ve bu durumdan muzdaripseniz hemen gerekli mercilere gidip askerlik şubelerinde tecil ettirmeniz gereklidir.

Son yıllarda E-devlet üzerinden son yoklamaya tabi şeklinde bir durum görüyorsanız, E-devlet sistemi üzerinden askerliğinizi rahatlıkla tecil ettirebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments