in

Tav olmak ne demek

Türkçe çok esnek bir dildir. Sözcüklerin Türk dil kurumunca açıklanmış olan kelime anlamlarının haricinde, bir de sokak ağzı denilen ve halk arasında kullanılan bazı anlamları bulunuyor. Halk arasında kullanılan sözcükler oldukça hızlı bir şekilde yayılıyor. Ve birçok insan belki de ilk kez duydukları bu kelimeleri merak ediyor. Tav olmak ise en çok merak uyandıran ve halk arasında sıklıkla kullanılan kelimelerin başında geliyor. Peki, tav olmak ne demek, hangi koşullarda kullanılıyor ve halk arasında kullanıldığında ne anlama geliyor gelin birlikte bakalım.

Tav olmak kelimesi çok sık karşımıza çıkıyor. Türk dil kurumu göre tav olmak ne demek diye bakıldığında iki farklı anlamla karşımıza çıkıyor. Türk dil kurumu kayıtlarına göre tav olmak ‘ Kanmak’ ve ‘ Tam olarak istediği olmasa da kabul etmek’ olarak geçiyor.

Tav olmak kelimesinin farklı kullanımları

Tav olmak ne demek denildiğinde Türk dil kurumunca anlamı biliniyor. Ancak halk arasında ve özellikle erkekler arasında tav olmak sıklıkla farklı bir anlamda kullanılıyor.

Tav olmak kelimesi erkekler arasında kızlara karşı kullanılabiliyor. Erkekler arasında yapılan sohbetlerde bir kız için tav olmak kelimesine denk gelebilirsiniz. Bu tür bir kullanımda tav olmak ne demek diye merak ediyorsanız aslında bunun duygusal bir anlamı çıkıyor. Tav olmak kanmak anlamına geliyor. Bir erkek bir kıza tav olduğunu söylüyorsa ona karşı duyguları olduğunu, onu çok beğendiğini anlatmak istiyordur. Daha da kaba ya da halk arasında kullanılan tabirlerle anlatılmak istenirse bir erkeğin bir kıza tav olması demek onun için her şeyi yapabileceği, ona karşı yükseldiği, dibinin düştüğü gibi birçok anlam ortaya çıkıyor.

Tav olmak her zaman kanmak anlamında karşımıza çıkmıyor. Bazı yörelerde kızgınlıkla birlikte tav oluyorum kelimesi kullanılabiliyor. Bu şartlarda kullanılan tav olmak ne demek diyorsanız ona çok kızıyorum, sinir oluyorum, ayar oluyorum gibi bir anlam karşımıza çıkıyor. Her ne kadar bu tür duyguların içerisinde olsanız da mecburen bazı şeyleri idare etmek zorunda kaldığınız da tav olmak kelimesinde bir mesaj olarak veriliyor.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments