in

Türkiye de öldürülen kadınlar ve öldürülme şekilleri

Türkiye’de yaşanan kadın cinayetlerinin önü ardı kesilmiyor. Her geçen yıl daha az olmasını beklediğimiz cinayetler yeni yıl ile birlikte artarak devam ediyor. Bir insanın hayatına mal olabilme sebepleri ise arkada kalanların canının daha fazla yanmasına neden oluyor. Kıskanılan, saplantıyla yaklaşılan ve özgür bırakılmak istenmeyen kadınlar çok korkunç cinayetlere kurban gidiyor. Türkiye de öldürülen kadınlar her seferinde tüm arkada kalanların canını acıtıyor, yüreğini yakıyor. Her cinayetin ardından büyük bir tepki ve birlik ortamı oluşuyor. Ancak bu birlik ve güç, bir sonraki kadın cinayeti için caydırıcı olamıyor. Cani ruhlu adamlar kadınları öldürmekten vazgeçmiyor.

Ülkemizde her yıl öldürülen kadınların sayısı artarak devam ediyor. Geride bıraktığımız 2020 yılında 300 kadın cinayet nedeni ile yaşamını yitirdi. Bu kadınların hepsinin öldürülme nedeni birbirine çok yakın. Ve elbette her zaman bu cinayetler kadınların bir zamanlar hayatında en çok değer verdiği en yakınları tarafından işlendi.

Türkiye de öldürülen kadınlar her seferinde ülkenin ayağa kalmasına neden oluyor. 2020 yılında yaşama veda eden 300 kadının 180’i kendi evinde öldürüldü. Ve yapılan bir istatistiki araştırmaya göre bu kadınların 97’si nikahlı eşler, 54’ü birlikte olduğu erkekler, 21’i eski eşler, 18’i oğlu ve 17’si de babası tarafından hayata veda etti. Ve maalesef hala kimin işlediği bilinemeyen 171 ölüm ise şüpheli şekilde sonuçlanmayı bekliyor.

Türkiye’de simge olan kadın cinayetlerinden birisi; Özgecan cinayeti

Ülkemizde her yıl yüzlerce kadın cinayeti işleniyor. Türkiye de öldürülen kadınlar hiç hak etmedikleri şekilde hayattan koparılıyor. Ve bazen bu ölüm şekilleri öyle canice oluyor ki, kadın erkek demeden herkesin yüreği yanıyor.

Özgecan cinayeti 2016 yılında yaşanan ve hala etkisi devam eden en acı cinayetlerden birisidir. Henüz 19 yaşında olan Özgecan hiç tanımadığı ve tamamen tesadüf eseri aynı minibüste olduğu bir cani tarafından önce tecavüze zorlanıyor. Ve buna karşı koyduğu için öldürülüyor. Mersin’de bir üniversitede psikoloji eğitimi alan Özgecan çok acı bir şekilde bu hayattan koparılıyor.

Özgecan’ı hunharca öldüren katili elbette en büyük cezayı aldı. Ve bir gün hapiste bilinmeyen kişiler tarafından öldürüldü.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments