in

Türkiye kadın boy ortalaması 2020

Kadınlar için boy en önemli estetik kaygılardan birisidir. Çünkü her ne kadar ideal kiloda ve fizik ölçülerinde olursa olsun, bir kadının endamı ve gösterişi sahip olduğu boya bağlıdır. Boy ortalamaları normalin altında kalan kadınlar için bu can sıkıcı bir durumdur. Hiçbir estetik operasyon ya da uygulama ile uzamayan kadın boyu ülkemizde belirli bir standarda sahiptir. Türkiye kadın boy ortalaması kadınlar tarafından en çok merak edilen boy kriterlerinden birisidir.

Ülkemiz kadınları diğer dünya ülkelerine nazaran biraz daha kısa boylu olarak biliniyor. Diğer dünya ülkelerinin birçoğuna göre Türkiye kadın boy ortalaması kısa kalabiliyor. Ancak eski yıllara göre ülkemizde bir kıyaslama yapıldığında ortalama değerlerde bir artış olduğu gözlemleniyor.

Şöyle ki; ülkemizde uzmanlar tarafından bir araştırma kapsamında ilk boy ortalama ölçümü 1970 yılında yapıldı. 1970 yılında yapılan ölçümlere göre Türkiye kadın boy ortalaması 160 cm olarak belirlendi. 20 yıl aradan sonra 1990 yılında yapılan aynı araştırmaya göre Türkiye kadın boy ortalaması 160 cm’den 163,50 cm’ye çıktı. Yani ülke standartlarına bakıldığında kadınların boylarında ortalama olarak 3,5 cm bir artış gözlemlendi. Ve son olarak 2020 yılında yapılan yeni değerlendirmelerde bu ortalama 164 cm olarak belirlendi. 30 yıl gibi bir sürede, ülkemiz kadınlarında ortalamada 4 c bir artış yaşanmış. Ve artık Türk kadınları eski yıllara oranla daha uzun boylu olarak biliniyor.

Türkiye boy ortalamasında dünyada kaçıncı sırada

Ülkemizde 2020 yılında yapılan araştırmalarda Türkiye kadın boy ortalaması 164 cm olarak bilinirken, erkekler için ortalama 177 cm olarak biliniyor. Dünya ortalamasına bakıldığında ise Türkiye ortalarda yer alıyor. Türk insanları kadın ve erkekler olarak ene çok uzun boylu ne de kısa boylu bir ortalamaya sahiptir.

Türk kadınları bazı ülke kadınlarına göre kısa kalırken bazılarına göre uzun olarak sayılıyor. Türk kadınlarından daha uzun bir boy ortalamasına sahip olan kadınlar İspanya, İsveç, Sırbistan, Polonya, Norveç, Hollanda, Meksika, İzlanda, Almanya, Danimarka gibi ülkelerde yaşıyor. Yine Türk kadınlarından daha kısa boy ortalamasına sahip olan ülkeler ise Arjantin, Ermenistan, Bahreyn, Bolivya, Brezilya, Şili, Çin, Kolombiya, Küba, Mısır, Gana olarak biliniyor.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments