in

Türkiye’de Üretilen Bal Çeşitleri

Türkiye’de Üretilen Bal Çeşitleri

Türkiye’de herkes tarafından tüketilen bal, kahvaltıların önemli bir parçasıdır. Sahip olduğumuz zengin coğrafya sayesinde Türkiye’de üretilen bal çeşitleri çok sayıda olmaktadır. Adeta arıların mucizesi olan bu gıda, pek çok farklı yöntemler ile toplanarak, sofralara gelmektedir. Ham olarak tüketilen bal, birçok hastalığa büyük fayda sağlar. İçerisinde bulunan çeşitli vitaminler ile sağlık açısından öneme sahiptir.

Çam Balı

Tıpkı çiçek balı gibi bu bal da ülkemizin pek çok bölgesinde üretilebilmekte. Dünyadaki üretimin büyük çoğunluğu Türkiye’de gerçekleşmektedir. Sadece Akdeniz İkliminde yetişmekte olan özel çam ağaçlarının gövdelerinde hayat bulan canlılar yardımıyla üretilen bu bal çeşidi, Türkiye ve Yunanistan’da ortaya çıkıyor.

Lavanta Balı

Lavanta’da bulunan çiçeklerin polenleri ve nektarlarından ortaya çıkan bu bal, özel bir kokuya sahiptir. Burdur ve çevresinde üretilen Lavanta Balı, haziran ayında hasadı yapılan bir bal türüdür.

Kestane Balı

Özel tadıyla bilinen Kestane Balı, ülkemizde Karadeniz Bölgesinde üretilmektedir. Doğal kestane ağaçlarının, sadece on beş günlük sürede açan çiçekleri kullanılarak üretilmesi bu balı benzersiz ve çok değerli kılmaktadır. Altın sarısını andıran rengi ve kendine has tadıyla kestane balı, ülkemizde üretilen ballar arasında bir adım öne çıkmaktadır.

Çiçek Balı

Türkiye’de üretilen bal çeşitleri arasında yer alan Çiçek Balı, ülke genelinde üretilebilmektedir. Birden fazla çiçek türünün içerisinde yer aldığı bu balda, üretildiği bölgenin tadını almak mümkündür. Farklı türdeki bitki ve ağaçların yer aldığı Çiçek Balı, birden fazla çiçek türünün bulunduğu bölgelerde üretilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments