in

Türkiyenin En Büyük Üniversiteleri

Türkiyenin En Büyük Üniversiteleri

Güzel bir geleceğin kapılarını aralayan iyi üniversiteler, başarılı gençlerin tercih ettiği ve onlara çeşitli alanlarda büyük tecrübeler katan eğitimlerin sunulduğu kurumlardır. Hacettepe, Boğaziçi gibi Türkiye’nin en büyük üniversiteleri, akademik makale sayıları, atıf rakamlar ve bölümlerinin genel kalitesi gibi yönleri bakımından dünyadaki sayılı eğitim kurumları arasında yer almaktadır.

Hacettepe Üniversitesi, bu kurumların başında gelmektedir. 1967 yılında Ankara’da kurulan üniversite elli bin öğrenci ve üç bin altı yüz personele ev sahipliği yapmakta. Hacettepe’nin ardından gelen Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) 1956 yılına uzanan bir tarihe sahip olmasıyla dikkat çekiyor. İki binin üzerinde akademik personeliyle öne çıkan bu köklü kurum, günümüzde yüz yirmi binin üzerindeki mezun sayısıyla dikkat çekmektedir. Ülkemiz öğrencilerine sunduğu şansların yanı sıra, her yıl dünyanın birçok ülkesinden gelen öğrencilere de eğitimler sunulmaktadır. ODTÜ’nün ardından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) gelmektedir. Tarihi 1773 yılına dayanan bu kurum, günümüzde otuz beş bin öğrenciye eğitim vermektedir. Tarihi ve eğitim kalitesiyle öne çıkan bir diğer kurum ise İstanbul Üniversitesi olmaktadır. Türkiye’nin en büyük üniversiteleri arasında yer alan bu eğitim kurumu, Osmanlı dönemindeki, Avrupai tarzda ilk eğitim kurumu olmasıyla biliniyor. 1933 yılında günümüzdeki adını alan İÜ, seksen sekiz bin öğrenciye birçok önemli imkan sağlamaktadır.

Devlet üniversitelerinin yanı sıra özel üniversitelerin de yer aldığı listede, Koç Üniversitesi dikkat çekmektedir. 1993 yılında eğitim hayatına başlayan kurum, günümüzde yedi binden fazla öğrenciye yüksek seviyede eğitim imkanları sunmaktadır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments